Türkiye Paris Anlaşmasını onayladı, sıra uygulamada

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Paris Anlaşmasını onaylayarak resmen taraf olan Türkiye’de gözler bundan sonra atılacak adımlara çevrildi. Kömüre dayalı enerji politikalarından çıkmanın bu yoldaki en önemli adım olduğu kaydediliyor…
Türkiye, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin ortak hareket etmelerini hedefleyen Paris Anlaşması’nı TBMM’ye sunarak onayladı. Paris Anlaşmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun da bugünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. İklim değişikliği konusunda çalışan kurumların yaptığı ortak açıklamaya göre ise Türkiye’nin 2053 net sıfır taahhüdünü gerçekleştirmek için iddialı emisyon azaltım hedefleri koyması bekleniyor. Kömürden ve kömüre dayalı enerji politikalarından çıkmak, bu yoldaki en önemli ilk adım olarak görülüyor.
Türkiye, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin ortak hareket etmelerini hedefleyen Paris Anlaşması’nı TBMM’ye sunarak onayladı. Paris Anlaşmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun da bugünkü (7 Ekim 2021) Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugüne kadar 191 ülkenin taraf olduğu Anlaşma; küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmayı, mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı ve bu doğrultuda, yüzyılın ortasına kadar sera gazı emisyonlarının sıfırlanması için ülkelerin ortak çalışmasını teşvik ediyor.
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDE OLUMLU AMA TEMKİNLİ MESAJ

350.orgBuğday Ekolojik Yaşamı Destekleme DerneğiCAN Europe (Avrupa İklim Eylem Ağı)Doğa DerneğiDoğa Koruma MerkeziEge Orman VakfıGenç Düşünce EnstitüsüGreenpeace Akdenizİklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği (İDPAD)Kömürün Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal)Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFiA)TEMA VakfıWWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Yeşil Düşünce Derneği ve Yuva Derneği’nin de aralarında bulunduğu iklim değişikliği konusunda çalışan imzacı kurumlar, Türkiye’nin Anlaşmaya  taraf olmasının olumlu bir adım olduğunu belirtiyor ve 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefinin benimsenmesiyle Türkiye’nin iklim politikasında yeni bir dönem başladığını vurguluyor.

 ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI 2053 HEDEFİ İÇİN EYLEM PLANI BEKLENİYOR

BM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yatırım, üretim, istihdam politikalarımızda köklü değişikliğe yol açacak bu süreci, 2053 vizyonumuzun ana unsurlarından biri olarak kabul ediyoruz” açıklamasını yapmıştı. Bu taahhüde ve 2053 hedefine ulaşmak için kısa vadede emisyon azaltım hedeflerinin belirlenmesi ve enerji başta olmak üzere sanayi, ulaştırma, bina, tarım, atık ve doğal varlıkların kullanımı konularında yeni eylem planları hazırlanması bekleniyor.

 TÜRKİYE SERA GAZI EMİSYONUNDA DÜNYADA 16. SIRADA

Türkiye, dünyada en fazla sera gazı emisyonuna neden olan ülkeler arasında 16. sırada ve kişi başı emisyonları her gün artıyor. Sera gazı emisyonlarının azaltımı için öncelikle, Türkiye’nin 2053 yılına kadarki süreci kapsayacak kısa vadeli iklim hedefleri belirlemesi gerekiyor.  Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefiyle uyumlu bir politika geliştirebilmek için, halihazırda sera gazı emisyonlarında artıştan azaltımı öngören Ulusal Katkı Beyanı’nı diğer ülkeler gibi gözden geçirmesi ve daha iddialı emisyon azaltım hedefleri sunması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN ATMASI GEREKEN ADIMLAR VE ÖNCELİKLER

Türkiye’nin yeni iklim politikası doğrultusunda sera gazı emisyonlarının azaltımı için yeni eylem planlarının hazırlanacak sektörler arasında, iklim değişikliğine en büyük etkiye neden olan enerji sektörü başta geliyor. Türkiye’nin fosil yakıtlardan aşamalı olarak çıkması, mevcut fosil yakıt destek ve teşviklerini sonlandırması ve tüm kamu kaynaklarını güneş ve rüzgar başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarına, bunun için gerekli altyapı çalışmalarına ve tüm kesimleri kapsayacak adil dönüşüm planlarına ayırması öncelikli konular arasında.

HÜKÜMET, ‘YENİ KÖMÜR YOK’ HEDEFİNİ TAAHHÜT EDİLMELİ

Hükümetin yeni iklim politikası dâhilinde ilk adım olarak yeni kömür santrali yapılamayacağını taahhüt etmesi önem kazanıyor. 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmak için yeni kömür yatırımlarının yapılmaması gibi bazı önemli kilometre taşlarının bugün belirlenmesi gerekiyor. İklim politikasında yeni bir döneme giren Türkiye’nin, geçtiğimiz hafta yeni kömürlü santrallerinin inşaatını durdurmayı amaçlayan “Yeni Kömür Santrali Yok Sözleşmesi” gibi girişimlerin izinde “yeni kömür yok” hedefini mutlaka taahhüt etmesi gerektiği kaydediliyor.

AVRUPA’DA 19 ÜLKE KÖMÜRÜ TERK EDİYOR

Türkiye’nin aynı zamanda kömürden aşamalı çıkış için de bir hedef yıl belirlemesi önem taşıyorMevcut kömürlü termik santrallerin, yenilenebilir kaynaklarla ikame edilerek aşamalı olarak emekliye ayrılması, 2053 net sıfır hedefinin gerçekleştirilmesi için olmazsa olmaz. Bugün itibariyle, Avrupa’da 19 ülke kömürden tamamen çıktı ya da tamamen çıkma taahhüdünü duyurdu. İklim politikasında yeni bir döneme giren Türkiye’nin kömürden çıkışı planlayarak, bu konuda lider ülkeler arasına girebileceği belirtiliyor.

AKTİF BİR İKLİM POLİTİKASI İLE MİLLİ GELİR YÜZDE 7 ARTABİLİR

Fosil yakıtlardan uzaklaşmanın yanı sıra iklim değişikliğiyle mücadele için atılacak her adım, istihdam, temiz hava, teknolojik gelişim gibi faydaları da beraberinde getiriyor. İklim değişikliği konusunda çalışan imzacı kuruluşların ortak açıklamasına göre konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, Türkiye’nin aktif bir iklim politikası yürütmesi halinde milli gelirinin yüzde 7 artacağını gösteriyor.

TÜRKİYE’NİN ‘ARTIŞTAN AZALTIM’ VAADİ, 2030’DA ARTIŞ SAYILACAK

Bugüne kadar Paris Anlaşması’na taraf olan 110 ülke ‘Ulusal Katkı Beyanlarını’ güncelledi. 1990 yılı temel alınarak 2030 yılına kadar İngiltere yüzde 68, AB yüzde 55, ABD ise yüzde 43 oranında sera gazı azaltım taahhüdü verdi. Türkiye’nin mevcut azaltım taahhüdünün ise söz konusu ülkeler gibi mutlak bir azaltımı değil, sadece artıştan azaltımı hedeflediği için2030 yılındaki sera gazı emisyonu hedefinin 1990 yılına göre 4 kattan fazla artış anlamına geldiği kaydediliyor.

2555470cookie-checkTürkiye Paris Anlaşmasını onayladı, sıra uygulamada

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.