İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye karşı dava

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, kararın iptali için ayrı ayrı dava açtı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı mahkemeye taşındı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ve Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ayrı ayrı açtıkları davalarla sözleşmeden çekilme kararını yargıya taşıdı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak, 20.03.2021 tarihinde gece yarısı 02.00’de İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan eden Cumhurbaşkanı Kararına karşı, bu gece saat 02.00’de, Danıştay başkanlığına hitaben, işlemin iptali hakkında dava açmış bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dernekten yapılan açıklamada hukuken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmeden çekilme kararının hükmü olmadığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunla yürürlüğe giren bir milletlerarası sözleşmeden, Cumhurbaşkanı Kararıyla taraf olmaktan çıkarılamaz. Kadınların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de tek bir kadının bile şiddete maruz kalmayacağı güne dek, buradayız, mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ne dokunmayı #AklınızdanBileGeçirmeyin.”

ESKİ YARSAV BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU’NDAN DAVA

Eski YaRSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi kararını Danıştay’a götürdüğünü açıkladı.

Eminağaoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Dün bir TV programında yaptığım çağrı üzerine bir müvekkilimin adına İstanbul Sözleşmesi hakkında Danıştay’da dava açılmıştır” dedi ve dilekçe örneğini paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.