Türkiye’nin pek çok ilinde soğuk havaya rağmen Newroz ateşi yakıldı

“Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla birçok kentte gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, soğuk hava ve kar yağışına rağmen devam ediyor.

Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleşen Newroz kutlamaları kapsamında 19 merkezde ateş yakılıyor. Soğuk hava ve kar yağışına rağmen Newroz alanları doluyor. 

PATNOSLULAR KAR KIŞ DİNLEMEDİ
Sabah saatlerinden itibaren Newroz’un kutlandığı alanın yolunu tutan yurttaşlar, alanı doldurmaya başladı. Havanın eksi derecede olduğu ilçede, dün akşam başlayan kar yağışıyla birlikte köy yolları kapanmasından dolayı, köylerden Newroz’a katılımı zorlaştırdı. Karla kaplanan yollar belediye araçlarıyla temizleniyor. Newroz alanına gelen Patnoslular, sahneden çalınan stranlar eşliğinde halay çekti.
AYDIN
Aydın’ın Söke, Germencik ve Nazilli ilçelerinde Newroz, coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda, Newroz ateşinin hakların özgürlüğü için gürleştirildiği vurgulandı.
Fotoğraf: MA
Aydın Newroz Tertip Komitesi tarafından organize edilen Newroz kutlamaları kapsamında kentin 3 ilçesinde Newroz ateşleri yakıldı.
Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesi Newroz Mahallesi’nde yapılan Newroz kutlamasına HDP Milletvekili Kemal Bülbül katıldı. Coşkunun yüksek olduğu kutlamalarda rengarenk bir görüntü oluştu.
Söke ilçesinde ise Savuca Mahallesi’nde yüzlerin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Dehakların zulmüne karşı Kawaların yaktığı ateşin ruhuyla bir araya geldiklerini söyledi.
Nazilli ilçesindeki Newroz’a katılan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Newroz’un kışı uzatmak isteyenlere karşı mücadele etme ve direniş günü olduğunu vurguladı.
ELAZIĞ
Termometrelerin eksi 6 dereceyi gösterdiği Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 2019 yılından sonra ilk defa Newroz kutlaması yapıldı.
Otogar Meydanı’nda yapılan kutlamaya, yüzlerce kişi katıldı. Çevre kent ve ilçelerden de kutlamalara katılım sağlandı.
Mazlum Doğan’ın ablası Arife Doğan Newroz ateşini tutuşturdu. Kutlamalar, Jan Axin’in şarkılarıyla sona erdi.
MARDİN
Mardin Dargeçit’te binlerce kişi soğuk hava ve yoğun kar yağışına aldırış etmedi, Kısmet Caddesi üzerinde bulunan Newroz alanında buluştu.
Kutlamaya, Barış Anneleri Meclisi, Kandıra Cezaevinde hayatını kaybeden Garibe Gezer’in ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Mardin il Eş Başkanı Salih Kuday, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eş Başkanı Veysi Parıltı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin İl Eş Başkanı Leyla Kaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Figen Altındağ ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı.
SURUÇ: GENÇ BAŞLADIK GENÇ BAŞARACAĞIZ
Urfa’nın Suruç ilçesinde alana giden yollar birçok yerde polis ve jandarma tarafından kapatıldı. Aligör Mahallesi’nde başlayan Genel Bilgi Taraması (GBT), alanın girişinde sürdü. Alana giriş yapan yurttaşlar 3 ayrı arama noktasından geçtikten sonra alana girebildi. Bütün engellemelere rağmen Newroz kutlamasına saatler kala alanda bir araya gelen yurttaşlar seslendirdikleri şarkılar ile halaya durdu.
Newroz’un yapıldığı Suruç Aligör Yolu üzerinde yer alan Yediemin Parkı karşında bulunan alana İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafı, “Genç başladık genç başaracağız”, “Newroz Pîroz be” pankartlar ve Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 gencin fotoğrafları asıldı. Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından katledilen Şenyaşar ailesini dair “Herkes için adalet” yazılı pankartın alana sokulması “Newroz ile ilgili değil” denilerek izin verilmedi.
KIZILTEPE’DE HALK NEWROZ’A AKTI
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Newroz kutlaması büyük coşkuyla başladı. Saat 10.00 itibarıyla alana girişler başladı. Yurttaşlar “Bijî Newroz” sloganı atarak ve zafer işareti yaparak alana giriş yaptı. Yağmurlu havaya rağmen yurttaşlar Newroz’a katıldı.
MERSİN’DE NEWROZ HALAYI
Mersin’de Tırmıl Alanı’nda Newroz kutlanmaya başlandı. Alan rengarenk flamalarla süslenirken, alana; “Tecrit kıracağız faşizmi yeneceğiz”, “Newroz pîroz be” ve “Kemal Kurt ölümsüzdür” pankartları asıldı. Ellerinde Newroz bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil flamalar olan kadın ve çocuklar, “Bijî Newroz” sloganı ve zılgıtlarla alana girdi. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile alanda yerini alan kadınlar, söyledikleri ezgiler eşliğinde halaya durdu.
ŞIRNAKLILAR YEDİDEN YETMİŞE ALANDA
Şırnak merkez Sanayi Sitesi Kavşağı’nda kutlanacak Newroz’da alanda kurulan sahneye “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı), “Newroz Kadınların Özgürlük İsyanıdır”, “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” pankartları asıldı. Alan bayraklarla süslenirken, kutlamaya kadınlar, gençler ve çocuklar yöresel kıyafetlerle katıldı.
Newroz alanına kutlamaya gelenler tek arama noktasından kontrolleri yapılarak, içeri alındı. (MA – Evrensel)
2592720cookie-checkTürkiye’nin pek çok ilinde soğuk havaya rağmen Newroz ateşi yakıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.