Turkovac haftaya piyasada: Diğerlerine devam mı?

Yerli Covid-19 aşısı Turkovac, dün acil kullanım onayı aldı. Ardından seri üretim için harekete geçildi.

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke’nin haberine göre; uzmanlar Sinovac tedariğine son verilmesinin beklendiğini ancak BioNTech’in tedarik edilmesine devam edileceğini söyledi.

TURKOVAC, SİNOVAC’A GÖRE DAHA ETKİLİ
Turkovac’ın Çin üretimi Sinovac gibi inaktif bir virüs aşısı olduğu bilgisini paylaşan uzmanlar, virüslere karşı oldukça koruyucu olduğunu, Sinovac’a göre daha etkili olduğunu söyledi. Ayrıca, aşının mutasyonlar üzerindeki etkinliğiyle ilgili de özel çalışma yapıldığı belirtildi.

Yerli aşıda şüphe: ‘Sonuç verileri açıklanmadı, hiçbir kurala uyulmadı’Yerli aşıda şüphe: ‘Sonuç verileri açıklanmadı, hiçbir kurala uyulmadı’

TURKOVAC HİÇ AŞI OLMAMIŞ KİŞİLERE UYGULANABİLECEK
Uzmanların aktardığına göre, Turkovac, hiç aşı olmamış kişilere uygulanabilecek. Ayrıca Sinovac gibi inaktif aşı olmuş kişilere hatırlatma dozu olarak da vurulabilecek. Yapılan çalışmalara göre hiç aşı olmayan birisi için iki doz Turkovac yeterli, hatırlatma dozu olarak da Sinovac’a göre dört kat daha etkili.

MRNA aşısı olan BioNTech’in ardından hatırlatma dozu olarak uygulanıp uygulanamayacağına yönelik çalışmalar ise hâlen devam ediyor.

SİNOVAC TEDARİKİNE SON VERİLEBİLİR
Sinovac ve Biontech aşıları Türkiye’de uygulanmaya devam edecek. Vatandaş hangi aşıyı yaptırmak isterse o aşıyı vurulacak. Ancak Turkovac’ın da inaktif aşı olması sebebiyle önümüzdeki dönemde Çin’den Sinovac tedarikine son verilmesi bekleniyor. BioNTech’in tedarik edilmesine ise devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.