Üç ülke arasında 4 yıldızlı kritik temas

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) bağımsızlık referandumuna karşı çıkan Türkiye, İran ve Irak’ın Genelkurmay Başkanları arasında da bir görüşme trafiği yaşanacak.

AKP Genel Başkanı – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 4 Ekim’de Tahran’a yapacağı ziyaret öncesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İran’a giderek bu ülkenin Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile görüşecek. Bakıri 15 Ağustos’ta Ankara’ya gelmişti.

Akar’ın İran ziyaretinde Irak’ın yanısıra iki ülkenin garantör ülke konumda olduğu Suriye’deki gelişmeler, çatışmasızlık bölgeleri ve terör örgütü PKK ile mücadele ele alınacak. Üç ülke komutanlarından kritik temaslar Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi’nin de yakın zaman içinde Türkiye ve İran’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Yetkililer, Irak Genelkurmay Başkanı’nın bölge ziyaretleriyle ilgili bazı çalışmalara yapıldığını söyledi. Irak Genelkurmay Başkanı’nın temaslarında da gündem Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ile IŞİD’le mücadele olacak. Üç ülkenin Dışişleri Bakanları da çarşamba günü New York’ta BM Genel Kurul toplantıları sırasında görüşmüş ve Barzani’ye referandumdan vazgeç çağrısı yapmışlardı. UĞUR ERGAN – HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.