Uğur Mumcu’suz 27 yıl

27 yıl önce bugün bombalı suiakstla öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu anılıyor. Ailesi, okurları, sevenleri ve siyasiler her yıl olduğu gibi bu yıl da Uğur Mumcu’nun evinin önünde olacak.

Bombalı suikastla katledilen yazarımız Uğur Mumcu, ölümünün 27. yıldönümünde birçok kentte düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Etkinliklerde, gazetecilikten, özgürlüğe, Cumhuriyete, bağımsızlığa kadar uzanan birçok konu başlığı konuşulacak. Kadıköy Belediyesi’nin etkinliğine Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun ve yazarlarımız Miyase İlknur ile Barış Doster katılacak.

Mumcu, ölüm yıldönümünde Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği bir programla anılacak. Uğur Mumcu ve tüm basın şehitlerine atfedilen “Gazeteci Uğur Mumcu ve Tüm Demokrasi Şehitlerini Anma” programı, 24 Ocak Cuma akşamı saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın açılış konuşmasını yapacağı anma gecesinde Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun, yazarlarımız Miyase İlknur ve Barış Doster konuşmacı olacak. Tiyatrocu Levent Üzümcü’nün Uğur Mumcu makalelerini okuyacağı etkinlik, müzisyen Deniz Özçelik’in dinletisi ile son bulacak.

BEHRAMOĞLU ADALAR’DA
– CHP Adalar İlçe Başkanlığı tarafından yazarımız Ataol Behramoğlu’nun katılımıyla anma ve müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Etkinlik saat 14.00’te Büyükada Yüksek Kahve’de gerçekleşecek.

– İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri’nde Mumcu için anma konseri düzenlenecek. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki Uğur Mumcu Anma Konseri’nin orkestra şefliğini Rengim Gökmen üstlenecek. Cuma akşamı saat 20.00’de düzenlenecek olan konserde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası viyolonsel sanatçısı Aslı Kızıltuğ’a eşlik edecek.

– Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Şişli Harbiye’deki Uğur Mumcu Anıtı önünde saat 11.30’de bir anma töreni düzenlenecek. Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de aynı yerde saat 14.00’te bir etkinlik düzenleyecek.

– Beşiktaş Belediyesi yarın saat 17.00’de Beşiktaş Kazan’da Uğur Mumcu Anıtı önünde bir anma gerçekleştirecek. Anmaya Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katılacak.

– Maltepe Belediyesi anma etkinlikleri kapsamında 24 Ocak saat 09.00’da Yalçın Kızılay Kapalı Spor Salonu’nda yüzme yarışı yapılacak.

– Sarıyer Belediyesi cuma günü PTT Evleri Uğur Mumcu Parkı’nda şiir ve konuşmalarla anma etkinliği düzenleyecek.

– Kartal’da Umder’in (Uğur Mumcu Mahallesi Çevre Kültür Dayanışma Derneği) düzenlediği anma programı öncesinde saat 19.00’da Yunus Emre Caddesi’nde Uğur Mumcu Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirilecek. Kültür merkezinde ise gazetemiz yazarı Miyase İlknur’un katılımıyla konferans gerçekleştirilecek. Taner Özsoy’un sahne alacağı “Uğur Mumcu’yu Türkülerle Anma” programının ardından etkinlik son bulacak.

– Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Uğur Mumcu Yol Koşusu bu yıl da 26 Ocak Pazar günü 09.30’da Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde başlayacak.

KÜÇÜKKAYA MÜNİH’TE
Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) tarafından Münih’te 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilecek anma etkinliğine gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya katılacak. Konferans Münih’teki Einewelt Tiyatrosu’nda saat 19.00’da başlayacak.

İZMİR’DEKİ ETKİNLİKLER
– Bayraklı Belediyesi, Mumcu’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla “Adalet ve Demokrasi” paneli düzenleyecek. Panele Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve yazarımız Işık Kansu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmacı olarak katılacak. Saat 18.30’da başlayacak panel sonrası “Sönmeyen Işık Uğur Mumcu” isimli fotoğraf sergisi gezilecek.

– Gaziemir Belediyesi tarafından düzenlenecek “Basında ve Siyasette İfade Özgürlüğü Paneli” 24 Ocak Cuma günü saat 20.30’da Gaziemir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Panele, gazetemiz yazarı Orhan Bursalı ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmacı olarak katılacak. Diğer yandan, Karabağlar, Narlıdere ve Çiğli belediyeleri Uğur Mumcu için anma töreni ve söyleşiler düzenleyecek.

SİRMEN’E ÖDÜL
– Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Uğur Mumcu’yu 13.30’da Uğur Mumcu Parkı’nda anacak. 20.00’de ise Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Özgün Eserler Konseri” gerçekleştirilecek.

– Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen “27. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni” 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleşecek.Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde saat 18.00’de başlayacak 27. ÇGD Uğur Mumcu Anma Gecesi ve Ödül Töreni’nde Uğur Mumcu Anma Ödülleri 19 kategoride sahiplerini bulacak. Gazetemiz yazarı Ali Sirmen “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görüldü.

SAMSUN VE İZMİT
– Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Samsun Şubesi tarafından cuma günü saat 12.00’de İlkadım İlçesi’ndeki Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak. Siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra yurttaşlar da katılımı ile yapılacak anma etkinliğinde ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli konuşma yapacak.

– İzmit’te Kocaeli Barosu ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından cuma günü saat 11.00’de Uğur Mumcu Parkı’nda anılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.