Ukrayna: iç savaşa doğru…

Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kiev’de yaşanmakta olan sokak çatışmalarında ölenlerin sayısının 25’e ulaştığı ve hayatını kaybedenlerin arasında bir de basın mensubunun bulunduğu bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında şu sözlere yer verildi: ”İçerisinde Vesti Televizyonu’nun muhabirinin de bulunduğu 8 kişi, kaldırıldıkları çeşitli hastanelerde, 4 kişi de İçişleri Bakanlığı Hastanesi’nde hayatlarını kaybetmiştir. Olay yerinde hayatını kaybeden 13 kişi ise Kiev Adli Tıp Araştırma Bürosu’na getirilmiştir. Olaylarda hayatını kaybedenler arasında yabancı ülke vatandaşları bulunmamaktadır”.

Bugün sabah 06:00 itibariyle Kiev’de bulunan sağlık kurumlarına 361 yaralı başvuru yaptı. Bunlardan 241 tanesi, ilgili hastanelerde tedavi altına alındı. Hastaneye yatırılan bu 241 kişiden 49 tanesi polis memuru, 5 tanesi gazeteci, 1 tanesi milletvekili olurken, söz konusu yaralıların arasında 3 çocuğun da olması dikkat çekti.

Ukrayna Basın Enstitüsü’nün edindiği bilgilere göre ise, olaylarda en az 25 gazeteci yaralandı.

Öte yandan, UNİAN haber ajansına göre, Lvov kentinde saat 21.00 ( msk-21.00, TSİ- 19) sularında çoğunluğu maskeli, bilinmeyen kişiler valilik binasına yürüdü. Kapıları da kıran saldırganlar, polisi dışarı çıkardıktan sonra salona ışıklı ses bombası attı.

Ternopol’da da binaya kaldırım taşı atarak camlarını kıran, oradaki polisi binayı terk etmeye zorlayan yaklaşık 300 kişi, valilik binasını ele geçirdi.

1410750cookie-checkUkrayna: iç savaşa doğru…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.