ULEZ genişliyor

Dostlar Londra’da “Düşük Emisyon Bölge – Ultra LowEmissionZone (ULEZ)” genişliyor: ULEZ artık 29 Ağustos 2023’ten itibaren Londra’nın tüm ilçelerini kapsayacak.

 Eğer aracınız emisyon standartlarını karşılamıyorsa günlük £12,50 ödemek zorundasınız.

 Buna ULEZ sakinleri de dahildir. Ancak bölge içinde park halindeyseniz ve araç kullanmıyorsanız ULEZ ücretini ödemenize gerek yok.

ULEZ Merkez Londra’da başlamış ve 25 Ekim 2021’de de Türkçe ve Kürtçe toplumun yoğun olarak yaşadığı Islington, Hackney ve Haringey’in tamamını kapsadığı büyük oranda metrodaki ikinci ve üçüncü bölgeleri kapsamıştı. 

Bu doğa dostu ve çevreci girişime ayrıntılı bakıldığında otomobil üreticisi markalar, kredi dağıtan banka ve finans kuruluşlarının da ULEZ’in genişlemesine sevindiğini düşünüyorum. Pek çok araç sahibi yasağa giren araçlarını satıp yenilerini almak için borçlanacak. “Oysa” diyorum, “TrueCar’dan analist Eric Lyman’a göre; bir aracın ortalama ömrü 12 yıl. Öyleyse 10 yıl önce ULEZ planlanırken Hybrid ve elektrikli araçların dışında üretim durdurulsaydı, sorun sancısız çözülecekti. Kapitalizmin derdi insan yaşamı, doğa, çevre ve hayvan değil. Bu konuda pes etmek zorunda kaldığında bile sineğin yağını çıkarmayı planlıyor. Tıpkı ULEZ’de olduğu gibi…

***

Royal Academy of Music’de depremzedeler için konser: Kahramanmaraş depremzedelerinin yaralarını sarmak için Kraliyet Müzik Akademisi’nde genç virtüözlerin sahne aldığı bir konser düzenledi. İngiltere’nin prestijli konser salonlarından Royal Academy of Music – Duke’s Hall’de 27 Mart akşamı gerçekleşen konserde ilk kez çok sayıda genç virtüöz buluştu. 

Konserin repertuarında Ahmed Adnan Saygun ve Fazıl Say gibi bestecilerin de eserleri yer aldı. Konserde ayrıca deprem için özel olarak bestelenen eserlerle birlikte, anonim türkülerin caz armonisiyle düzenlemesi de yorumlandı. Londralı müzikseverlerin yakından tanıdığı kemancı Ezo Sarıcı’nın “Gaziantep Yolunda” ve Yemen Türküsü” yaylı çalgılar ve caz topluluğu düzenlemesi de ilk defa müzikseverlerle buluşmuş oldu. Konserde Ezo Sarıcı, Caz Solistleri Immy Churchil ve Immy Churchil, Besteci Cem Güven ile deprem için özel beste yapan Emre Şener büyük alkış aldı. Çocukluğundan bu yana Açık Gazete gecelerine de kemanıyla katılan sevgili Ezo’yu depremzedelere el uzatan böylesi bir konseri organize ettiğinden dolayı kutluyorum. Yolları açık olsun. Yeni kuşak umudumuzu büyütüyor.

***

Gıda bankalarından yararlanan sayısı 2,1 milyona çıktı: Artan hayat pahalılığı krizi nedeniyle yaklaşık 2,1 milyon dar gelirlinin gıda bankalarından yararlanmak zorunda kaldığı açıklandı. İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ülkenin farkı bölgelerindeki gıda bankalarında topladığı verileri yayımladı. Bakanlık verilerine göre, ülkede 2021 nisan sonu ile 2022 mart arasında ailelerin yüzde 3’üne denk gelen bu sayı gıda bankalarından beslenmek zorunda kaldı. 

Gıda bankalarından alınan verilere göre, toplumun yüzde 1’lik kısmını oluşturan yaklaşık 600 bin kişinin son 30 gün içerisinde gıda bankalarından en az bir kez yararlandı. Yardım kuruluşu Trussell Trust ise geçen yılın nisan-aralık döneminde gıda bankalarından beslemek zorunda kalanların sayısının yüzde 52 artarak 1,3 milyona ulaştığına dikkati çekmişti. 

Evet yanlış okumadınız dostlar. The Guardian’da yer alan bu haber dünyanın en büyük 6’ncı ekonomisine sahip İngiltere’deki gelir dağılımındaki adaletsizliği de gösteriyor. Ne yazık ki son yıllarda izlenen politikalarla zengin daha zengin, yoksul da daha yoksullaştı. Emeğin örgütlü mücadelesinden başka seçeneği olan varsa duymak isterim. Tabii piyango ve lottery gibi lafları etmeyecekseniz.

2678630cookie-checkULEZ genişliyor
Önceki haberPortekiz Grevde!
Sonraki haber“Lâle Tarlası”nı dinledim ve düşündüm
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor. Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir. Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı. Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi. Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.