Umut yolcuları kayıp

250 civarında kişiyi taşıyan geminin Libya sahilinin 50 kilometre açığında kötü hava koşulları nedeniyle alabora olduğu haber veriliyor.

Libya makamları 21 kişinin öldüğünü teyit ederken, 23 kişinin de kurtarıldığını açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü’nden bir yetkilinin Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık 350 kişiyi taşıyan ikinci bir gemi ise kurtarıldı.

Örgüt yetkilisi Laurence Hart, kurtarılan gemi ve yolcularının Libya’nın başkenti Trablus’a güvenle ulaştıklarını açıkladı.

Hart’ın yaptığı açıklamaya göre, kurtarmanın çabuk gerçekleşmesinde yakınlarda bulunan bir petrol platformunda çalışanların Libya sahil güvenlik yetkililerini uyarması etkili oldu.

Kayıp olan bir diğer geminin de aynı bölgede olduğu düşünülüyor.

Bölgedeki kaynaklar az sayıda cesedin kıyıya vurduğunu, yine az sayıda yolcunun yüzerek kurtulmayı başardığını bildiriyor.

Libya makamları dün akşam yaptıkları açıklamada, Avrupa’ya 250 mülteci taşıyan bir geminin Libya’dan yola çıktıktan kısa süre sonra battığını duyurmuştu.

Aynı bölgede 300 mülteci taşıyan bir geminin daha battığı haberleri geliyordu.

Bu geminin de ilki gibi, Libya’nın Trablus limanından kalktığı bildiriliyordu.

Libyalı bir yetkili, iki kazanın da son iki gün içinde gerçekleştiğini, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Libya son yıllarda Avrupa’da yeni bir hayata başlamak isteyen yasa dışı göçmenler için gözde bir transit ülke haline geldi.

31 bin kişi

Bu ülkeye Mısır’dan çok sayıda mülteci geldiği, Libya’dan da deniz yoluyla İtalya’ya geçtikleri biliniyor.

Ancak bu yolculuk genelde sağlıksız koşullarda yapılıyor. Açık denize uygun olmayan gemiler, çoğu zaman tıka basa dolu oluyor.

Libya açıklarında son olarak Haziran ayında bir gemi batmış, 40 kişi ölmüştü.

Soruna çözüm bulmak için harekete geçen Libya ve İtalya, denizde ortak devriye seferleri başlattı.

Uluslararası Göç Örgütü’nin verdiği bilgiye göre sadece 2008 yılında 31 bini aşkın kişi Kuzey Afrika’dan yola çıkarak İtalyan adası Lampedusa’ya girmişti. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.