UNHCR Cakarta’dan Mültecilere Destek Konseri

Mültecilerin Sesini duyurmak,  Endonezya’da mülteciler için  farkındalık sağlamak amacıyla Cakarta’da bir yardım konseri gerçekleştirildi.

Konser Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Tahir Vakfı ve Medya Grubu ile Endonezya’nın Norveç Büyükelçisi Eşi Noor Sabah Nasi Traavik tarafından ortaklaşa  organize edildi.

Cakarta Cıputra Artpreneur Sahnesinde 17 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve bir hafta sonra Metro TV’de yayınlanan konserde Endonezya’nın tanınmış pop müzik sanatçıları Joe Taslim, Ario Bayu, Raline Shah, Cakra Khan, Gita Gutawa, Kafin en beğenilen şarkılarını söyleyerek mültecilere destek oldu. https://www.youtube.com/watch?v=RWQQ_HpGRa8

Davetliler arasında BMMYK kayıtlı bulunan bazı mülteciler ile grup liderleri de vardı ve etkinlik başlangıcında izleyiciler tarafından alkışlandılar.

Konsere destek olan Norveç Büyükelçisi Eşi Noor Sabah  kendi ailesinin hüzünlü mültecilik hikayesini anlatarak izleyenleri duygu seline boğdu. Çocukluğunda yaşadığı bu tecrübenin tüm hayatını yönlendirdiğini ve aynı durumda insanlara yardım etmek için kendi yaşamından ilham aldığını ifade ederek herkesi onlara yardıma çağırdı.

BMMYK Cakarta Temsilcisi Thomas Vargas savaşlar nedeniyle dünyada  65 milyon kişinin  yerinden edildiğini ve bu rakamın yarısını  çocukların oluşturduğunu belirtti. İnsanların hayatlarının bir anda alt üst olduğunu  ve geçmişlerine ait hiç birşey şey alamadan ortada kaldıklarına dikkat çeken Vargas dünyada her 113 kişiden birisinin mülteci olduğununun da altını çizdi.

Endonezya’da halen yaklaşık 14 bin sığınmacının olduğu, bu rakamın 7 bininin mülteci statüsü aldığı  ve yerleştirilmeyi beklediği verilen bilgiler arasında.

Endonezya Mültecilerin Statütüsüne ilişkin 1951 Cenevre Anlaşmasına imza atmadığı için ülkeye  mülteci yerleşmini kabul etmiyor.

Konsere destek olan ve aynı zamanda 2 milyon dolar bağışta bulunan Endonezya’nın en zengin  iş adamlarından Tahir Vakfı Başkanı Pato Sri Prof. Dr. Tahir varlıklı olanların ihtiyacı olanlara yardım etmeleri gerektiğini, yardım ettiklerinde kendilerinin daha çok kazandığını ve iyi hissettiğini söyledi.

Kendisinin Bill Gates ile bir çok yardım projesine imza attığını ve Bill Gates’den çok şey öğrendiğini ifade etti.

Bugün sığınmacı olan insanların bu durumu hayal bile etmeden kendi istekleri dısında bu duruma düşürüldüğünü, Dünyadaki güçlü ülkelerin krizler yaratarak mülteci sorununa yol açtığını ve sonra da geri çekildiklerini, insanları kaderleriyle yalnız bıraktıklarını vurguladı.

Hristiyan olan, hem İncil hem de Kur’an’ı  okuduğunu soyleyen Bay Tahir Allah’ın bu varlığı kendisine kendi yararı için değil insanlar yararına kullanması, yönetmesi için emanet ettiğini de vurguladı. Kendisinin sade bir yaşamı olduğunu ve fazla bir şeye ihtiyacı olmadığını belirten Bay Tahir, evi barkı olanlar kadar şanslı olmayan, yurdundan uzakta bir çatı arayan  insanlara barınak sağlamak amacıyla herkesi yapabildiği ölçüde katkıda bulunmaya çağırdı.

Fakir bir aileden gelen Bay Tahir zenginliğinin yanısıra bunu her fırsatta ihtiyacı olanlarla paylaşması, yüklü miktarlarda bağışlar yapmasıyla tanınmakta ve büyük saygı görmekte.

Destek konseri bağış yapılabilecek banka hesap numaraları ve web adresleri verilerek sona erdi. Konserden ve bağışlardan elde edilen gelir tüm dünyadaki mültecilerin bir barınak sahibi olması için kullanılacak.

______________

Gulseren Tozkoparan Jordan
Cakarta / Eylül 2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.