Üniversite yurdunda bir ayda 3 intihar!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Öğrenci grupları üniversite yurdunda tarikat örgütlenmesinin önünün açıldığı iddiasında bulundu…

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi yurdunda önceki gün yaşanan şüpheli ölümün ardından öğrenciler isyan etti. Son bir ayda üniversite yurdunda 3 öğrencinin intihar ettiğini öne süren öğrenci grupları, üniversite yönetimi ve yetkililerin konuyla ilgili açıklama yapmasını talep ediyor. Akdeniz Üniversitesi Dayanışması’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Son bir ayda 3 intiharın yaşandığı yurtta ‘manevi danışmanlık’ adı altında öğrencilerin suistimal edildiğini tarikat örgütlenmelerinin önünün açıldığını biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki Elmalılı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu bahçesinde önceki gün cesedi bulunan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Muhammed Kaya’nın ölüm nedeninin intihar olduğu öne sürüldü. Olayla ilgili incelemenin sürdüğü belirtiliyor. Ancak Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm Rehberliği ikinci sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen Kaya’nın ölümü, üniversite yurdundaki ilk şüpheli ölüm değil.

REKTÖRLÜK VE İDARİ MAKAMLARIN SESSİZLİĞİ TEPKİLERİ BÜYÜTÜYOR

Üniversite bünyesindeki öğrenci gruplarının iki gündür yaptıkları paylaşımlarda birçok iddia ortaya atılıyor. Ancak ne üniversite yönetiminden ne de Antalya’daki diğer idari makamlardan henüz durumu açıklayıcı bir bilgilendirme yapılmaması tepkilerin artmasına neden oluyor.

ÖĞRENCİ GRUPLARI İNTİHARLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Akdeniz Üniversitesi Dayanışması adlı öğrenci grubunun sosyal medya hesabından bugün yapılan açıklamada, üniversite bünyesindeki yurtlarda son bir ayda intihar eden öğrenci sayısının 3 olduğu ileri sürülerek şöyle denildi: “Akdeniz Üniversitesi’nde son günlerde yaşanan sıra arkadaşlarımızın şüpheli ölümleri tüm öğrencilerin gündeminde. Öğrenciler neden ve nasıl olduğunu sorgularken, Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü ve yurt yönetimi üç maymunu oynuyor. İnsanca barınmak ve yaşamak istiyoruz!

‘MANEVİ DANIŞMANLIK ADIYLA YURTTA TARİKATLARIN ÖNÜ AÇILDI’

Biz öğrencileri gelecek kaygısıyla, mezun olunca ne yapacağız sorusuyla; çaresizce boğuşmaya terk eden bu karanlık düzendir. Son bir ayda 3 intiharın yaşandığı yurtta ‘manevi danışmanlık’ adı altında öğrencilerin suistimal edildiğini tarikat örgütlenmelerinin önünün açıldığını biliyoruz. Yaşananların sorumluları hiçbir olayda açıklama yapma ihtiyacı duymayan üniversite rektörlüğü ve yurt yönetimidir ve derhal istifa etmelidir. Tüm öğrenci arkadaşlarımızı yaşanan olayların aydınlatılması ve yaşama hakkımıza sahip çıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz.”

REKTÖR ÖZKAN SOSYAL MEDYADAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

Önceki gün sabah saat 05.00 civarında yurdun 5’inci katından düştüğü öne sürülen Muhammed Kaya adlı öğrencinin ölümünün ardından Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan sosyal medya hesabından bir başsağlığı mesajı yayımlayarak şu ifadeleri kullandı: “Öğrencimiz Muhammed Kaya’yı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Çok üzgünüm. Bir gencin erken ölümü, suya atılan taş gibi dalga dalga herkese hüznü ulaştırıyor. Ama en büyük acıyı ailesi yaşıyor. Ailesi, sevenleri ve üniversite mensuplarımıza baş sağlığı diliyorum.”

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDE

Rektör Özkan’ın bu mesajının altına yorum yazan öğrenciler ise konuyla ilgili açıklama yapılmasını talep ederek rektör Özkan’ı eleştirdi. Üniversite yönetimine yönelik eleştirilerin odağında, daha önce de benzer şekilde öğrenci ölümlerinin yaşanmasına rağmen konuyla ilgili soruşturma açılmaması ve öğrencilerin konuyla ilgili girişimlerinin engellenmesi bulunuyor.

.

2614720cookie-checkÜniversite yurdunda bir ayda 3 intihar!
Önceki haberDW: Türkiye, İsrail-İran geriliminin mücadele alanı mı oluyor?
Sonraki haber“Ateş en çok dumanı sönerken çıkarır…”*
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.