Ünlü ressam İsmail Yıldırım salı günü DAY MER’de

DAY MER Festivali’nin ilk etkinliği “İsmail Yıldırım’la Ezilenlerin İkonografisi”nde Türkiye’den çok dünyada tanınan ressam İsmail Yıldırım konuk olacak.

DAY MER Kültür ve Sanat Festivali bu yıl 35’inci kez 4 Haziran-7 Temmuz arasında gerçekleşecek. Festivalin ilk etkinliğinde Fransa’da yaşayan ressam İsmail Yıldırım ve çalışmalarının tanıtımı olacak.

Londra Toplum Merkezi’nde (22 Moorfield Rd N17 6PY) 4 Haziran Salı 19’da Aydın Çubukçu’yla Renkli Resimler Söyleşiler kapsamında “İsmail Yıldırım’la Ezilenlerin İkonografisi” başlığıyla gerçekleşecek. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikte Fransa’dan gelen konuk ressam İsmail Yıldırım resimleriyle birlikte tanıtılacak. Dış dünyada daha ünlü olan Yıldırım, seçtiği konular açısından aykırı ressam olarak da tanınıyor.

Ressam İsmail Yıldırım

Yazar Aydın Çubukçu, etkinliği şöyle anlattı:

“Gecede İsmail Yıldırımın resimlerini şu başlıklar altında konuşacağız; 1. Ayaktakiler: Heykel ve ayakta dik duran insanlara ait tablolardan ve heykellerden oluşacak. 2. Kadınlar: ‘Jin Jiyan Azadi’ – ‘Kadın Yaşam Özgürlük’ başlığıyla çeşitli toplumsal olaylarda kaybettiğimiz ya da direnişlerde adları öne çıkan kadınları konu alan tablolar. 3. Sivas konulu tablolar 4. Gezi konulu tablolar ve 5’nci olarak da ötekiler, göçmenler ile dışlanan insanlar üzerine yapılan resimler var. Bir diğer konu da doğa felaketleri, can çekişen dünya üzerine resimler olacak…”

Aydın Çubukçu
Aydın Çubukçu

Etkinlikte Ressam İsmail Yıldırım’ın 70 resim ve heykel çalışmasının sinevizyon olarak gösterileceğini belirten Çubukçu, “Gecede İsmail Yıldırım ile sohbet edeceğiz. İsmail Yıldırım yalnızca iyi bir ressam değil aynı zamanda bir düşünürdür. 30-35 yıldır Paris’te yaşıyor. Türkiye’den çok dünyada tanınan Yıldırım, Lion Modern Sanatlar Müzesi’nce resmi alınmış bir ressamdır. Türkiye’de de epey bir izleyicisi var. Paris yakınlarındaki bir köye atölye haline getirdi. Köye anarşist, komunist, feminist heykeltraş ve ressamları toplayarak bütün köyü heykel ve resimlerle donattı” dedi.

Çubukçu, bütün toplumu festivalin ilk etkinliği “İsmail Yıldırım’la Ezilenlerin İkonografisi”ne davet etti.

2782250cookie-checkÜnlü ressam İsmail Yıldırım salı günü DAY MER’de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.