‘Uğur Kaymaz’ı film yapacağım…’

78’liler İngiltere Girişimi tarafından Hackney Dalston’daki Rio Sineması’nda gösterime giren “Eve Dönüş” Londralı sinameseverlerle 25 Şubat akşamı buluştu. Kapalı gişe oynayan filmdeki işkence sahnelerini birebir yaşamış pek çok 78’li seyirci duygulu anlar yaşadı.

Film sonrasında seyircilerin sorularını yanıtlayan yönetmen Ömer Uğur, filme karşı herhangi bir baskı yapılmadığını fakat Türkiye’de az kopye ile gösterildiği ve yeterince dağıtılamadığı için istenilen seyirci sayısıyla buluşamadığını söyledi.

Uğur, 12 Eylül’ün 12 Eylül’de ğerçekleşmediğini aslında bir süreç olduğunu vurgulayarak, “Bir dönemi anlatmak çok zor. Biz sıradan bir işçi nasıl etkilendi onu anlatmaya çalıştık… Sıradan bir işçinin bakış açısını yakalamak istedik…” dedi.

12 Eylül ile ilgili şimdiye kadar 26 film çekildiğini belirten Uğur, ‘Madımak Katliamı ve Uğur Kaymaz’ın yaşamını da film yapmak istiyorum” diye sözlerini sürdürdü.

78’liler İngiltere Girişimi tarafından gösterime sokulan film; 3, 10, 17  Mart Cumartesi 1.30 ve 20 Mart Salı günü 6.00’da Rio Sineması’nda izlenebilecek.

EVE DÖNÜŞ?

Limon Yapım adına Hayri Aslan’ın yapımcılığını üstlendiği Eve Dönüş; bir ihtilalin gölgesinde sadece yaşamsal varlıklarını devam ettirebilmek adına hayat mücadelesi veren fakir bir işçi ailesinin, traji-komik olduğu kadar duygulu ve yaralı hikayesini beyaz perdeye taşıyan muhteşem bir dönem filmi… Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ‘Eve Dönüş’ Mehmet Ali Alabora, Sibel Kekilli, Savaş Dinçel, Atlan Erkekli gibi başarılı oyuncuları da bir araya getiriyor.

Film,12 Eylül 1980 darbesinin hemen sonrası başlıyor… Ülke, ardı ardına gerçekleştirilen operasyonlar ve tutuklamalarla çalkalanmaktadır. İstanbul’un yoksul bir mahallesinde, küçük ailesiyle birlikte hayat mücadelesi veren fabrika işçisi Mustafa, bir gece siyasî şube polisleri tarafından ‘örgüt bağlantısı’ iddiasıyla gözaltına alınır. Ve kahramanımızı, Emniyet Müdürlüğü’nde, gerçekte hiç ilgisinin olmadığı illegal bir grubun kilit elemanı olarak yaftalamaya çalışan vahşi bir işkence süreci başlar. Mustafa 22 gün sonra suçsuz bulunup salıverildiğinde ise artık gerçek kimliğini bile doğru düzgün hatırlayamayan yitik birine dönüşmüştür…

Film 12 Eylül darbesini yeniden tartışmaya açması bakımından önem taşıyor. 78’liler Vakfı, son yıllarda darbecilerle hesaplaşmak için mücadele yürütüyor. Vakıf bu filmin çekiminde Ömer Uğur ve bazı oyunculara danışmanlık da yaptı.

‘Eve Dönüş’ klasik bir sinema filminin ötesinde belgesel öğeler taşıyan bir film izlenimi vermekte. İzleyiciyi döneme ilişkin sorgulamaya itiyor. Film, ‘sıradan bir işçiye bu işkenceler yapılmışsa dönemin muhatapları olan solculara neler yapılmıştır’ dedirtir nitelikte… Filmle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler 020 72419410 numaralı telefonu arayabilir.
_________________

* UĞUR KAYMAZ: Mardin-Kızıltepe’nin Turgut Özal Mahallesi’nde 21 Kasım 2004 günü, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası, özel tim tarafından ‘terörist’ diye öldürülmüştü. Uğur’un elinde koca bir tüfekle 8 el ateş ettiği iddia edildi. Acılı anne Kaymaz’ın hakkında ise örgüt üyeliğinden 24 yıla kadar dava açıldı. Savcılık, Kaymazların evinin ise, ‘milis evi’ olduğunu iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.