Valiliğin villalarına alıcı çıkmadı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Valiliği YİKOB Başkanlığı’nın geçen yıl Kaş’taki Kaymakam konutu ve 3 katlı personel lojmanı ile takas ettiği iki lüks villa yaşanan tartışmaların ardından satışa çıkarıldı. Önceki gün gerçekleştirilen satış ihalesinde villalara alıcı çıkmadığı öğrenildi…

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan kaymakamlık konutu ve 3 katlı 6 dairelik personel lojmanına karşılık Çukurbağ Yarımadası’nda iki lüks villa takas edildi. Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından geçtiğimiz yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen takas işleminde, kamuya ait Kaymakamlık konutu ve personel lojmanına 8 milyon, Çukurbağ Yarımadasında bulunan iki lüks villaya ise 6,8 milyon TL değer biçilerek taşınmazlar takas edildi. Villalardan birinin “devlet büyüklerinin ağırlanması için Antalya Valiliği’ne, diğerinin ise Kaş Kaymakamlığına tahsis edilmesi planlanırken İç İşleri Bakanlığı’nın da onayı alınarak yapıldığı belirtilen tahsis işlemi Kaş’ta ve ülke kamuoyunda tepki çekince Valilik villaların atışa çıkarılacağını açıklamamıştı.

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB)’un önce gün (24 Haziran 2021) gerçekleştirdiği 19 adet taşınmazın satış ihalesinde, Kumluca Toptaş Mahallesi’ndeki araziler, Döşemealtı ilçesindeki arsalar Muratpaşa ilçesi Sinan Mahallesindeki meskenlerin yanı sıra Kaş Çukurbağ Yarımadasında yer alan iki villa da yer aldı.

VİLLALARIN HER BİRİNE 3,4 MİLYON MUHAMMEN BEDEL BELİRLENDİ

Antalya YİKOB’un taşınmazlarla ilgili satış ihalesi ilanında, Kaş’taki villalardan A/Blokta yer alana 3 milyon 768 bin TL, B Blokta yer alan villa için de 3 milyon 758 bin TL muhammen bedel belirlendi. Yüzde 18 KDV oranı eklendiğinde A Blok villa 4 milyon 446 bin 240, B Blok ise 4 milyon 434 bin 440 TL satış bedeline ulaştı. Ağustos 2020’de gerçekleştirilen takas işleminde iki villa için toplam 6,8 milyon TL bedel biçilmişti.

VALİLİĞİN TAKAS ETTİĞİ VİLLALARA ALICI ÇIKMADI

Önceki gün Antalya YİKOB’da gerçekleştirilen ihalede diğer taşınmazların satıldığı ancak Kaş’taki villalara alıcı çıkmadığı öğrenildi. Kamu personelinin konut sorunu yaşadığı Kaş’ta tartışmalara neden olan Kaymakamlık konutu ve personel lojmanlarının villalarla takas edilmesi girişimi İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ne soru önergelerine de konu olmuştu.

YENİDEN İHALE YAPILACAK MI SORUSU GÜNDEMDE

Antalya Valiliği’nin önceki gün yapılan ihalede teklif veren çıkmayan iki lüks villayı yeniden satışa koyup koymayacağı konusunda bir açıklama yapılmazken, villaların fiyatlarının yüksek bulunduğu öne sürüldü.

 

Önceki haberİngiltere’de Covid-19 aşısı için ücret alınıyor mu? Aşılamada hangi aşamaya gelindi?
Sonraki haberYILDIZ YARATANLAR
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.