Valilik bürokratlarının lüks araba sevdası ihtiyaçtanmış!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Valiliği bürokratlarının ihale sözleşmeleri kapsamında lüks araç temin etmesine ilişkin İç İşleri Bakanlığı’ndan şaka gibi savunma geldi. Bakanlık, iş ve sorumlulukların fazlalığının göz önüne alınması gerektiğini savunarak işleri takip etmek için araç-gereç ihtiyacı olduğunu kaydetti…

Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) bürokratlarının ihale edilen yapım işlerinden ilgili yasa ve mevzuata aykırı şekilde lüks araç temin etmesine ilişkin soru önergesine yanıt veren İç İşleri Bakanlığı’nın gerekçesi şaşırttı. Bakanlık, Antalya Valiliği bünyesindeki YİKOB’un yürüttüğü işlerin yoğunluğunun ve sorumluluğun artmasına işaret ederek işlerin yürütülmesi için bazı araç gereçlere ihtiyaç duyulduğunun göz önünde bulundurulması gerektiğini savundu. Antalya Valiliği’nin ihale sözleşmeleri karşılığında 8 aracın temin edildiği bilgisine de yer verilen İç İşleri Bakanlığı’nın yanıtında, Sayıştay raporlarında yer alan hususlara dikkat edileceği belirtildi. İç İşleri Bakanlığı, Ekim 2021’de YİKOB’ları bünyesinde barındıran 30 ilin Valiliğine gönderdiği uyarı yazısında, ihale sözleşmeleri kapsamında araç temin edilmesi konusunu da içeren Sayıştay bulgularıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınması istenmişti.

Sayıştay’ın 2021 ve 2022 yıllarında yaptığı denetimlerde, Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından ihalesi yapılan yapım işlerinde usule aykırı şekilde lüks araç temin edildiği bulgularına yer verildi. İç İşleri Bakanlığı’nın da uyarılarına konu olan lüks araç temini, kurum tarafından yapılan ihalelere eklenen ‘diğer hususlar’ başlıklı bir madde ile gerçekleştiriliyor. Bu yolla yüklenici firmalardan içinde 4×4 arazi araçlarının da yer aldığı yabancı menşeili lüks otomobiller ile bilgisayar ve tablet gibi ofis araç gereçleri temin ediliyor.

İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI LÜKS ARABA SEVDASININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Ancak Sayıştay raporlarına göre bu yöntem hem ihale yönetmeliğine hem de taşıt kanununa aykırı. Konuyla ilgili haberlerimizin ardından Meclise taşınan lüks araç sevdasının gerekçesini açıklayan İç İşleri Bakanlığı, daha önce 30 ilin valiliklerine gönderdiği uyarı yazısıyla çelişen bir yanıt verdi. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in ihale sözleşmeleri kapsamında temin edilen lüks araçlarla ilgili soru önergesine yanıt veren İç İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Antalya YİKOB tarafından yürütülen iş ve işlemlerin yoğunluğuna dikkat çekti, sorumluluğun yerine getirilmesi sırasında bazı araç ve gerece ihtiyaç duyulduğunun göz önüne alınması gerektiğini savundu.

‘SORUMLULUĞU YERİNE GETİRİRKEN BAZI ARAÇ GERECE İHTİYAÇ VAR’

Konuyla ilgili soru önergesine İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla verilen yanıtta özetle şöyle denildi: “Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) kamu kurum ve kuruluşlarının adına bakım-onarım ve yapım hizmetlerini yerine getirmektedir. Bu kapsamda YİKOB tarafından yürütülen çok sayıda yapım işi ve projeye ait ihale iş ve işlemlerinin yürütülmesi, ihalesi sonuçlanan işlere sözleşmeye taraf idare olarak imzalanması sonucunda sorumluluğunun arttığı, bu sorumluluğu yerine getirirken bazı araç ve gerece ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurulduğunda, Sayıştay tarafından yapılan denetim sonucunda ‘Yapım işi Sözleşmelerine Hüküm Konulmak Suretiyle Başkanlığın İhale Konusu İşle İlgili Olmayan Genel ve Sürekli İhtiyaçlarının Karşılanması’ başlıklı bulgusunda bahsi geçen segmenti yüksek araçların ihale kapsamında alındığının ifade edildiği, konuya ilişkin ilgili Valilik tarafından verilen cevabi yazıda, Valilik ile YİKOB hizmetlerinde kullanılmak üzere Araç Kiralama Hizmet Alımı İşi ihalesi kapsamında toplam 8 araç temin edildiği, söz konusu araçların Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usuller kapsamında belirtilen araçlar olduğu, Sayıştay bulgusunda bahsi geçen hususa dikkat edileceği, yapım işi sözleşmeleri ile YİKOB’a 13 lüks aracın hizmet verdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı ifade edilmiştir. Bilgilerinize arz ederim.”

BAKANLIK 2 YIL ÖNCE 30 İLİN VALİSİNİ UYARMIŞTI

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın YİKOB’ları bünyesinde barındıran 30 ilin valiliğine gönderdiği 7 Ekim 2021 tarihli uyarı yazısında, “Sayıştay Başkanlığı’nca gerçekleştirilen 2019 yılı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları denetimleri sonucu düzenlenen Sayıştay Denetim raporlarında tespit edilen bulgular derlenerek ekte gönderilmiş olup söz konusu bulguların incelenerek yürütülen iş ve işlemlerde uygulama birliği sağlanması ve bundan sonra yapılacak denetimlerde aynı ya da benzer eksiklik ve hatalara meydan verilmemesi için kurumda gerekli tedbirlerin alınması” istenmişti.

 

2665260cookie-checkValilik bürokratlarının lüks araba sevdası ihtiyaçtanmış!
Önceki haberHDP Eş Genel Başkanı Buldan: Cumhurbaşkanı adayımızı Şubat’ın ilk haftası açıklayabiliriz
Sonraki haberMillet ve Vekili
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.