Valilik Kaş’taki tartışmalı villaları yeniden satışa çıkardı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – İki yıl önce Kaş’ta kamuya ait konutlar iki villayla takas edildi. Tepkiler üzerine villalar iki yıldır atıl durumda beklerken, kamu binaları ise yıkılarak yerinde turistik tesis inşaatına başlandı. Antalya Valiliği, iki lüks villayı 9 Mayıs’ta dördüncü kez satışa çıkarıyor…

Antalya Valiliği (YİKOB) Kaş’ta kaymakamlık lojmanı ile takas ettiği villaları 9 Mayıs’ta dördüncü kez yeniden satışa çıkarıyor. Daha önce üç kez satışa konulan ancak alıcı çıkmayan villaların her biri için 7 milyon 410 bin TL (KDV hariç) muhammen bedel belirlendi. İki yıl önce Kaş’taki kaymakamlık konutu ve 3 katlı personel lojmanı arazisiyle birlikte Çukurbağ Yarımadası’nda bulunan iki lüks villa ile takas edilmiş, kamuoyundan gelen tepkilerin ardından villalar Valilik tarafından satışa çıkarılmıştı.

Antalya YİKOB’un toplantı salonunda gerçekleşeceği duyurulan ihaleye Antalya Döşemealtı’ndan bir emlakçının teklif verdiği öğrenildi. Bu arada villalarla takas edilen Kaş’taki kaymakamlık konutu ve personel lojmanı yıkılarak yerinde alan yatırımcı tarafından inşaata başlandı. Eylül 2020’de kamu lojmanlarına 8.117.410 TL,  iki lüks villaya ise 6.807.410 TL değer biçilmiş, aradaki fark da villa sahibinden tahsil edilerek taşınmazların takas işlemi gerçekleştirilmişti. Kaş’taki kamu taşınmazlarının bugünkü değerinin 45 milyon TL civarında olduğu öne sürülüyor.

NE OLMUŞTU?

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Kaymakamlık konutu ve 6 daireden oluşan 3 katlı personel lojmanı, arazisiyle birlikte Eylül 2020’de Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından Çukurbağ Yarımadası’ndaki iki lüks villa ile takas edildi. Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından valilik iki villayı satışa çıkardı ancak daha önce üç kez ihaleye konulan villalara alıcı çıkmamıştı. Takasın ardından özel şahıs mülkiyetine geçen Kaş Kaymakamlığına ait lojmanlar ve kaymakamlık konutu ise önce boşaltıldı ardından ise yıkılarak yerinde inşaata başlandı.

VİLLALAR İKİ YILDIR KULLANILMIYOR

Daha önce kamu taşınmazlarının bulunduğu alanda turistik tesis yapılacağı öne sürülürken, Kaş Kaymakamlığı için kalıcı konut arayışının ise sürdüğü kaydedildi. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine biri Kaş Kaymakamlığı’na diğeri ise ‘devlet büyüklerinin’ kullanımına sunulmak amacıyla Antalya Valiliği’ne tahsis edilmesi planlanan iki lüks villa iki yıldır kullanılmıyor.

2604910cookie-checkValilik Kaş’taki tartışmalı villaları yeniden satışa çıkardı!
Önceki haberAli Nesin: Valilik Nesin Vakfı’nın hesaplarını bloke etti
Sonraki haberMeet Me in Amsterdam (Benimle Amsterdam’da buluş)
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.