Van’da 13 mülteci daha donarak yaşamını yitirdi

Van’ın Çaldıran ilçesinde 13 mülteci donarak yaşamını yitirdi. Van Valiliği, olumsuz hava koşullarından kaynaklı bölgeye ulaşılamadığını ve konunun araştırılacağını kaydetti.

Çaldıran’da donarak yaşamını yitiren 13 mülteciden 2’sinin Kobanêli Sheikh Abdülrahman Abdo ve Hendreen İbish’in çifti olduğu öğrenildi.

İran sınırından kaçak yolla Türkiye’ye geçtikten sonra donarak yaşamını yitiren 13 mülteci ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Sarıçimen Mahallesi mevkisinde donarak yaşamını yitiren kişilerin 10’unun Afganistan uyruklu 3’ünde Kobanêli olduğu belirtilmişti. Yaşamını yitiren 3 Kobanêliden ikisinin Sheıkh Abdülrahman Abdo ve Hendreen İbish çifti olduğu belirlendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvuran çiftin ailesi, çocuklarının fotoğraflarını iletti. Aile Jandarma ekiplerinin bir an önce bölgeye giderek donan cenazeleri bularak getirmesini istedi.

VALİLİKTEN DONAN MÜLTECİLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Van Valiliği, Çaldıran ilçesine bağlı Sarıçimen Mahallesi’nde 13 mültecinin tipiye yakalandıkları dağda donarak yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yaptı. Yoğun kar yağışı ve tipiden kaynaklı bölgeye ulaşım sağlanılmadığı kaydedin açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Akşam saatlerinde Çaldıran İlçe Jandarma Komutanlığına yurda yasa dışı yollardan giren 13 düzensiz göçmenin donarak yaşamını yitirdiği ihbarı yapılmıştır. İhbar üzerine adli, askeri makamlar ve AFAD’a konu ile ilgili olarak bilgi verilmiştir. Bölgede yoğun kar yağışı ve tipiden dolayı ulaşım sağlanamamaktadır. Hava şartlarının normale dönmesi ile birlikte konu araştırılacaktır. Ayrıca İranlı yetkililere konu iletilip bilgi almaya çalışılmaktadır.”

2384360cookie-checkVan’da 13 mülteci daha donarak yaşamını yitirdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.