Vatan Korosu’ndan Avni Anıl konseri

Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu (VKTMK)3 Haziran’da, kanuni Naci Göçen yönetiminde bestekar Avni Anıl’ı anma konseri düzenleyecek.

3 Haziran Pazar akşamı saat 19-22 arasındaki konser, “Stockwell Close Bromley BR1 3UH” adresindeki Bromley Civic Centre’de gerçekleşecek. Açıklamada konser bilet fiyatının 15 sterlin olduğu belirtildi.

VKTMK Başkanı Türkan Nalbantoğlu konserle ilgili şunları söyledi:

“Bilindiği gibi koromuz her zaman bir ilke imza atarken, yaptığı konserlerden de her yıl bir kurum ve kuruluşa yardım elini uzatıyor. Geçen yıl Lefkoşa’da Algım Eğitim Okulu’nda okuyan genç ve engelli bir çocuğumuz Ece’ye bir yıllık eğitimine katkıda bulunmuştur. Yine bu yıl haziran ayında gerçekleştireceğimiz konserimizde bağışımızı yapacağız. Sizden ricam bu paylaşımlarımıza destek vermeniz ve paylaşarak bizlerin sesi olmanıza vesile olmanızdır. Nasıl ki acılı günlerimizde yüzlerce mesaj ve yorum yapıyorsunuz, mutlu günlerimizde de yanımızda olmanızı ve desteklemenizi en derin duygularımla rica ediyorum sizden.”

VKTMK’nin kâr amaçlı olmadığını vurgulayan Nalbantoğlu, “Yaşadığımız bu ülkede Türk müziğimizi icra etmek için büyük emekler veriyoruz ve kaliteli bir şeyler üretip yarınlara miras olarak bırakmak istiyoruz. Bizim misyonumuz hiçbir karşılık beklemeden Türk Sanat Müziği’mizi ölümsüzleştirmek ve daha çok dinleyiciye duyurmaktır.”

AVNİ ANIL?

Selimiye’deki Ondokuzuncu İlkokulu bitirdi, Paşakapısı Ortaokulu ve Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Askerlik sonrası Polis Enstitüsü’ne girdi. 1955 yılında polislikten ayrıldı ve gazeteciliğe başladı. Üç yıl Akşam gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1955-1967 yılları arasında İstanbul Radyosu’nun haber servisinde çalıştı. 1967 yılında “Anıl Yayın Ajansı’nı kurdu, Dünya gazetesinin sanat sayfasını yönetti. “Musiki ve Nota” dergisini çıkardı. “Musiki Sözlüğü” adı altında dört ciltlik eserinde müzik tarihi için önemli hatıralar yayımladı.

En bilinen besteleri arasında “Akşamın olduğu yerde bekle diyorsun gelmiyorsun, Aşk bu değil yapma güzel, Biraz kül biraz duman o benim işte, Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım İstanbul’un, Mihrabım diyerek sana yüz vurdum” yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.