Vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Meclis’te nöbette: AYM kararına kadar buradayız

Vekilliğinin düşürülmesi sonrası Meclis’te nöbet başlatan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu AYM’nin vereceği karara kadar eylemi sürdüreceğini ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerliolu’nun hakkında kesinleşen yargı kararının Meclis Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşürüldü. HDP kararı protesto etmek için oturma eylemi başlattı.

DEMOKRASİ NÖBETİ
Genel Kurul’da başlatılan eylem, 5 saat sonrasında HDP Grup Toplantı Salonu’na taşındı. Partili milletvekilleri sabaha kadar sırayla toplantı salonunda nöbet tuttu. Gecenin ilerleyen saatlerinde konuştuğumuz Gergerlioğlu, başlattıkları bu eylemi “Demokrasi Nöbeti” olarak tanımlıyor.

Eylemin ilk gününde Gergerlioğlu oldukça yoğundu. Gün boyu çeşitli medya kuruluşlarının yayınlarına bağlanarak demeçler verdi. Bu süreçte oğlu Salih Gergerlioğlu da destek için Meclis’e geldi. Gergerlioğlu ve milletvekillerinin sabahlamaları için dışarıdan yatak ve battaniye getirildi.

EVİNDEN ÇANTASIYLA AYRILDI
Gergerlioğlu, dün hakkındaki karar okunmadan önce ailesi ile vedalaşıp, içinde kıyafetlerinin olduğu bir çantayla Meclis’e geldi. Meclis’ten zorla çıkarılması halinde cezaevine götürüleceğini belirten Gergerlioğlu, “Ben hazırlığımı yapıp geldim. Buradan beni cezaevine götüreceklerse de hazırım. Götürmezlerse de buradayım” dedi.

Reklam
KARARI YÜZÜNE OKUNAN İLK VEKİL
Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesi kararının okunduğu sırada Genel Kurul’da bulunan ilk milletvekili olduğunu da söyledi.

“YETKİYİ MİLLETTEN ALDIK”
Hakkındaki yargı kararının zorlama olduğunu ve kamuoyunun vicdanının kabul etmediğini belirten Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Bu ceza hiçbir şekilde vicdanlarda karşılık bulmadı. Önemli bir itiraz oldu. Çünkü ben bir suç işlemedim. Zulmen benim milletvekilliğim düşürüldü, zulmen cezaevine atılıyorum. Meclis’te direnişe geçtik. Milletvekilliğim kağıt üzerinde düşürüldü ama ben yine milletvekiliyim. Çünkü bunlar bizim hakkımızda karar alan mekanizmalar değil. Biz milletten aldık bu yetkiyi. Uyduruk yargı kararlarıyla milletvekilliği düşmez. Meclis Başkanı, Anayasayı, dokunulmazlık yetkisini çiğnedi. Ben kendimi hala milletvekili hissediyorum.”

“YILLARDIR DENENEN VE YANLIŞ SONUÇ ALINAN BİR MESELE”
Kararın okunması sırasında gelen tepkiler üzerine AKP ve MHP’lilerin Genel Kurul’da ne yapacaklarını şaşırdığını anlatan Gergerlioğlu, “Oturumu kapattılar, tekrar içeri gidip Meclisi açtılar ve protestolar devam etti. Etkili bir direniş gösterdik. Mesajımız yerine ulaştı. Tüm dünya çalkalandı. Güçlü bir şekilde bu haksızlığı herkese anlattık. Partimle birlikte direnişimizi sürdürüyoruz. Arkadaşlarım bana destek oldu, moral ve motivasyonu hiçbir zaman eksik etmediler. Ben görevimi yaptım, milletvekilliğimi yaptım. Bundan dolayı mutluyum. İşimi aşkla yaptım. Başardığım da oldu başaramadığım da oldu. Ama tüm hak ihlalleri için bir kamuoyu oluşturdum” dedi.

Vekilliğinin düşürülmesinin hemen ardından HDP’ye kapatma davasını açılması üzerinde de duran Gergerlioğlu, bu konuda “İktidarın etkisi altında olduğu yargı kararıyla HDP’ye yönelik çöktürme operasyonunun yapıldığının bir göstergesi. Bu trajikomik bir olay. Yıllardır denenen ve yanlış sonuç alınan bir mesele” ifadelerini kullandı.

“MUHALEFET ETKİLİ DESTEK GÖSTEREMEDİ”
Gergerlioğlu, kamuoyundan ve uluslararası alandan karara karşı ciddi tepkiler geldiğini, bundan memnun olduklarını ama aynı desteği muhalefet partilerinden göremediğini dile getirdi. Gergerlioğlu, “Muhalefetin ön yargıları var. Kamuoyundan güçlü bir destek alırken, HDP’ye yönelik bir önyargıdan dolayı tedirginlik yaşadıklarını gördüm. CHP ve İYİ Parti tedirginlik yaşadı. Kararı desteklemediler ama bana da etkili bir destek vermediler” dedi. Gergerlioğlu, başka partilerden milletvekillerinin vekilliklerinin düşürülebileceği uyarısında da bulundu.

AYM KARARINA KADAR MECLİS’TE
Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında vereceği karara kadar Meclis’teki eylemini sürdürmekte kararlı. AYM’nin bu kararı vermesi için belli bir süre yok. CHP’li Enis Berberlioğlu hakkında AYM 2 yıl sonra ihlal kararı verdi. Gergerlioğlu, eylemin bir amacının da AYM sürecini hızlandırmak olduğunu vurguladı.

Gergerlioğlu, “Burada oturmaya, direnmeye kararlıyım. AYM dosyam hakkımdaki kararı açıklayabilir. Bu konuda hızlanmalı. Çünkü milletin seçip, Meclis’e büyük zorluklarla gönderdiği bir vekil ayak oyunlarıyla düşürüldü. AYM’ye boşuna başvurmadık. Onun sonuçları hayati derecede. Benden önce Enis Berberoğlu tekrar bu Meclis’e döndü. Benim içinde aynı durum mevzu bahis. AYM’nin acele etmesi lazım. Başımda bir Demoklesin kılıcı dolaştığını bildiğim halde mücadele etmeye devam ettim” diye belirtti.

“KAMUOYU OLUŞTURACAĞIZ”
Gergerlioğlu, herkese son olarak “Demokrasi nöbeti tutuyoruz. Kamuoyu oluşturacağız ve gayretimize devam edeceğiz. Bu meselenin şahsi meselem olmadığını söylüyorum. Tüm HDP seçmenlerine tüm farklı partilerin seçmenlerine diyorum ki; bu vicdansızlığı bu hukuksuzluğu kabul etmeyin” sözleriyle seslendi. Diren YURTSEVER, EVRENSEL – Fotoğraf: MA

2501000cookie-checkVekilliği düşürülen Gergerlioğlu Meclis’te nöbette: AYM kararına kadar buradayız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.