“Vergi Affı”nda detaylar belli oldu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlemenin kesinleşmiş vergi ve prim alacaklarını kapsayacağını, ihtilaflı alacaklar, cezalar, TEDAŞ ve belediye alacakları gibi hususlarda ise henüz karar verilmediğini bildirdi.

Şimşek, yeniden yapılanmada vergi, prim ve gümrük alacaklarıyla ilgili teknik çalışmanın tamamlandığını söyledi. Bu çalışmada kesinleşmiş vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırma kapsamına sokulduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti:

“Konuyu şu an itibariyle bu çerçevede değerlendiriyoruz. Kesinleşmiş alacaklara ilişkin bir doküman ürettik. Başka alacakların da kapsama dahil edilip edilmeyeceği şu aşamada belirlenmedi. İhtilaflı alacaklar, trafik cezaları ve diğer cezalar, belediyelerin tahsil ettiği vergiler ve su gibi alacaklar ile TEDAŞ’ın alacakları gibi hususlarda henüz karar verilmedi. Bunlar son aşamada değerlendirilecek hususlar. Yapılandırmada kapsamın genişleyip genişlemeyeceği çalışmalar sonucunda netleşecek. Bu konudaki nihai kararı, Bakanlar Kurulu ve Sayın Başbakanımız verecek.”

Maliye Bakanı Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırmasıyla ilgili kanunda yer alması beklenen diğer hususlar hakkında da bilgi verdi:

Uygulama Hangi Döneme Kadarki Alacakları Kapsayacak…
“Konuyla ilgili ilk açıklama, Sayın Başbakanın TESK’le toplantısından sonra Ağustos ayı içinde yapıldı. Yeniden yapılandırma, bir kere o tarihten önceki dönem için olacak. Başbakanın açıklamasından sonraki dönemi kapsamayacak. Çünkü biz çok açık şekilde mükellefleri uyardık. (Nasıl olsa yapılandırma olacak diye cari yükümlülükleri yerine getirmede bir zafiyet gösterilmesin. Mükellefler rehavete kapılmasın ve vergileri ödememezlik etmesin. Aksi halde zararlı çıkarlar) dedik. Biz, hiçbir şekilde (bu kanun çıktığı günden itibaren yürürlükte olsun) demeyeceğiz. Mutlaka geçmişe dönük bir tarih yer alacak ve yeniden yapılandırma da, bu tarihe kadarki alacaklar için yapılacak.”

Mehmet Şimşek, çalışmalarda taksitlendirme süresi konusunda 36 aya kadar bir süreç öngörüldüğünü ancak sonraki aşamada mükellefin işini kolaylaştıracaksa daha uzun vadeli bir taksitlendirmenin gündeme gelebileceğini bildirdi.

Erken Ödemeye Teşvik

Kamu alacaklarına uygulanan faizlerin güncellenmesi konusunda ise Şimşek şunları söyledi:
“Kamu alacaklarında bir kere ana parayı mutlaka alacağız. Faiz ise enflasyonla güncellenecek. Bu konuda TÜFE ve ÜFE seçeneklerimiz var. Mükellef lehine hangisi doğru ise onu yapacağız. Çok büyük olasılıkla da ÜFE ile güncelleyeceğiz.”

Taksitlendirmede Faiz Ne Olacak

“Faiz konusunda şu an bir şey söylemek istemiyorum ama o da erken ödemeyi teşvik edici nitelikte olacak.” diyen Şimşek, oluşturulacak sistemin, kamu borçlarının erken ödenmesini teşvik edeceğini dile getirdi.

Bakan Şimşek, yeniden yapılandırmayı Kasım ayına yetiştirmek istediklerini ancak düzenlemenin Bakanlar Kurulunda da ele alınması gerektiğini kaydetti. Şimşek, düzenlemeye ilişkin tasarının Meclis’teki görüşme takviminin de Meclis Başkanlığınca belirleneceğine dikkat çekti.

Özelleştirmeler Tam Gaz…

Maliye Bakanı, özelleştirmelerle ilgili bir soru üzerine de, yapısal reform olarak gördükleri özelleştirmelere hızla devam edeceklerini söyledi.

Köprü ve otoyolların özelleştirme kapsamına alınmasıyla ilgili Yüksek Planlama Kurulu Kararını yakında çıkaracaklarını bildiren Şimşek, “Köprü ve otoyollar, ilk aşamada özelleştirme programına alınacak, daha sonra da diğer hususlar belirlenecek” dedi.

Bakan Şimşek, Milli Piyango İdaresinin hizmet alımı yöntemiyle mi, yoksa lisans devriyle mi özelleştirileceği konusunda da birkaç hafta içinde karar verileceğini ve bu kuruluşun özelleştirme stratejisinin ortaya konulacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.