Yaşlandıkça risk azalıyormuş

Mayo Klinik doktorlarının yaptığı araştırmaya göre, kadın yaşlandıkça süt bezleri de büzüşmeye başlıyor. Kanserin süt bezlerinde başladığı sanıldığı için, süt bezlerinin daralmasının veya sayılarının azalmasının kanser riskini de azalttığı düşünülüyor. 


Mayo Klinik’in 8700 kadın üzerinde yaptığı araştırmada, iyi huylu meme hastalığı olan ve süt bezlerinde daralma olmayan veya daralmanın az olduğu kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin, diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğu belirlendi. 


Araştırmacılar, hayatlarında hiç hormon tedavisi görmemiş kadınlarda süt bezlerindeki büzüşmenin tamamlanmasının, tedavi görmüş olanlara oranla daha çabuk olduğunu da belirlediler. 


Bunun yanı sıra çocuk doğurmamış kadınların yüzde 27’sinde süt bezlerinin tamamen daralmasına karşın, üçten fazla çocuğu olanlarda bu oranın yüzde 18 olduğu da ortaya çıktı. 


Araştırma, “Journal of National Cancer Institute”un bu ayki sayısında yayımlandı. 


Onkolog Lynn Hartmann, “Araştırmamız, bezlerin büzüşme derecesinin doğrudan meme kanseri riskiyle bağlantılı olduğunu gösteren ilk çalışma” dedi. 


Hartmann, böylece doktorların, hastalarının kanser riskini saptamada bir başka önemli risk faktörüne daha sahip olduklarını söyledi.

694470cookie-checkYaşlandıkça risk azalıyormuş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.