Yarasalar azaldı, sinekler arttı

Yeşil Barış Hareketi tarafından düzenlenen ve AB tarafından finanse edilen “Kıbrıs’ta Yarasalar” çalıştayı tamamlandı.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Soğan Sahir konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada 29 Eylül’de başlayan 5 günlük “Çevre Eğitim Çalıştayı” 3 Ekim Pazar akşamı Lefkoşa’da gerçekleştirilen yarasa gözlem çalışmalarıyla tamamlandı.

Çalıştay kapsamında Lefkoşa ara bölgedeki Fullbright Merkezi ile “Kıbrıs Toplum Medya Merkezi”nde düzenlenen toplantılara Patricia Radnor ile dünyaca ünlü İskoç bilim adamı Neil Middletone uzman olarak yer aldı.

Doğan Sahir açıklamasında Güney’de birkaç yıldan beridir yarasalarla ilgili olarak ilkokullar düzeyinde eğitimler verilirken, KKTC’de henüz bu alanda çalışacak uzman bulunmadığını kaydetti.

Çalıştay kapsamında 1 Ekim Cuma akşamı Alayköy-Kanlıköy’de, 2 Ekim Cumartesi akşamı Bellapais’te ve 3 Ekim Pazar akşamı ise Lefkoşa’da, özel dedektör ve dinleme cihazlarıyla alan çalışması ve uygulamalı olarak yarasa izleme eğitimi alındığını kaydeden Sahir, Yeşil Barış Hareketi üyelerinin yakın zamanda yarasalarla ilgili olarak başlatılacak bir araştırma projesinde görev alacağını söyledi.

Yarasaların Avrupa Birliği’nde kesin koruma altında olduğunu, KKTC’de ise söz konusu hayvanların “aciz durumda” olduğunu kaydeden Sahir yarasalar ve faydaları hakkında şu bilgileri aktardı:

“Yarasa nüfusunda büyük bir azalma söz konusu. Son 5 yıllık istatistiklere göre Kıbrıs’taki yarasalar yüzde 95 azalarak tükenme tehdidi altında bulunuyor. Kıbrıs, meyve yarasası olarak bilinen büyük yarasaların (megachiropterans) yaşadığı tek AB üyesi ülke olmasına karşın, bizde henüz hiçbir koruma yok. Yarasalar, son zamanlarda gündemimizi işgal eden meyve sineğinin en büyük düşmanı… Tarımda verimi olumsuz etkileyen meyve sinekleri ile sivrisineklerin artışının bir nedeni de yarasaların azalması. Uzmanlara göre, pestisitler (Zehir) kullanmak yerine, bir akşamda 3 bin sinek avlayan ‘çevreci memeli’ yarasaları korumak daha ucuza ve daha sağlıklı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.