Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker oldu

19. turda seçildi
  YARGITAY’IN YENİ BAŞKANI GERÇEKER 

Gerçeker, toplam 95. oylama sonucunda seçilmiş oldu.Seçimin 19. turunun 5. oylamasında Gerçeker ile yarışan 18. Hukuk Dairesi Başkanı Mahir Ersin Germeç 75 oy aldı.


Yargıtay Başkanı seçilebilmek için salt çoğunluk olan en az 126 üyenin oyunun alınması gerekiyordu.


Yargıtay Başkanları 4 yıllığına seçiliyor. Gerçeker, bu görevi yaş haddini dolduracak olması nedeniyle 2011’e kadar sürdürecek.


Gerçeker’in Yargıtay Başkanlığı’na seçilmesi nedeniyle boşalan ve terör suçlarına bakan 9. Ceza Dairesi Başkanlığı için önümüzdeki günlerde seçim yapılacak.


“KISA SÜREDE AÇIKLAMA YAPACAĞIZ”


Yargıtay Başkanlığı’na seçilen Hasan Gerçeker, başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifine ilişkin olarak, ”O konularda çok kısa sürede mutlaka açıklama yapacağız. Bunları arkadaşlarla görüşeceğiz, mutlaka yol haritamızı çizeceğiz” dedi.


Yargıtay Başkanlığı’na seçildikten sonra 9. Ceza Dairesi Başkanlığı’ndaki odasında tebrikleri kabul eden Gerçeker, çok önemli, sorumluluk isteyen bir görev üstlendiğini bildiğini belirterek, ”Bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Bu sadece Yargıtay’ın değil, Türkiye’nin çok önemli bir kurumunun sorumluluğudur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de çok önemli bir kurumunun sorumluluğudur” diye konuştu.


Gazetecilerin, TBMM’de başörtüsünün yüksek öğretimde serbest bırakılması için verilen Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğünü hatırlatmaları üzerine, Gerçeker, ”Şimdi o konularda bir şey söylemek istemiyorum. Şu anda beni mahzur görün, olayın sıcaklığı da var. O konularda çok kısa sürede mutlaka açıklama yapacağız” dedi.


”Konuyla ilgili Başkanlar Kurulunu toplayacak mısınız?” sorusuna ise Gerçeker, ”Seçim daha yeni bitti. Bunları arkadaşlarla görüşeceğiz. Mutlaka yol haritamızı çizeceğiz. Yargıya en iyi şekilde hizmet edebilmenin yolunu bulacağız” karşılığını verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.