7.9 C
Istanbul
Friday, December 8, 2023
Ana Sayfa TÜRKİYE Yarkadaş içki yasağının belgesini paylaştı: ‘Artık kanun devleti bile değiliz!’

Yarkadaş içki yasağının belgesini paylaştı: ‘Artık kanun devleti bile değiliz!’

DAMGA Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş, içki yasağının anayasaya aykırı olduğunu, bu tür düzenlemelerin ancak kanun yoluyla yapılabileceğini belirtti.

Bugünkü köşe yazısında uygulamanın keyfi olduğunu da belirten Yarkadaş, içki yasağına ilişkin belgeyi de paylaştı. Polisin TEKEL bayilerine imzalattığı belgeyi yayımlayan Yarkadaş, “Artık bırakın hukuku, kanun devleti bile değiliz” dedi.

İşte Yarkadaş’ın yazısı ve o belge:

SICAK EKMEK…

“Seni son zamanlarda en çok etkileyen şey neydi?” diye bir soru gelse, bu soruya hiç düşünmeden, “Ümraniye’deki Halk Ekmek Büfesi’nin önünde feryat eden kadının sözleridir” derdim.

Görüntüyü mutlaka izlemişsinizdir… CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, AKP’li Ümraniye Belediyesi’nin sınırları içinde bulunan bir noktaya Halk Ekmek Büfesi koymak istiyor. Ancak ne ilginçtir ki; Ümraniye Belediyesi de Üsküdar Belediyesi’nin yaptığı gibi buna zorluk çıkarıyor. Ümraniye Belediyesi’nin zabıtaları, aldıkları hukuksuz talimat sonrası, İBB’nin Halk Ekmek Büfesi’nin konulmasına engel oluyor. Üstelik bu büfe, bir gaziye tahsis edilmesine rağmen…

FERYAD!

Ve tam o sırada, orta yaşlı bir hanımefendi, büfenin konulmasına engel çıkarıldığını görünce feryat ediyor, kameraların da yansıttığı üzere “Yeter artık! Biz de 1 TL’ye sıcak ekmek yemek istiyoruz. Bunu bile bize çok görüyorsunuz” diyor.

Bu sözlerin yer aldığı videoyu gördüğümde, içimde bir boşluğun olduğunu hissettim. 19 yıllık AKP hükümetinin Türkiye’yi getirdiği nokta tam da burasıydı işte… AKP halkı hem açlık ve yoksulluğa mahkum ediyor, hem de İBB’nin halka ucuz ekmek satmasına hiçbir haklı gerekçesi olmadan engel oluyordu. Bu tablo aslında AKP’nin halktan koptuğunun ve 19 yıllık iktidarın getirdiği şımarıklığın da göstergesiydi.

HALKI ANLAMIYORLAR

Öyle ki; halkın 2 TL olan fırın ekmeği yerine 1 TL olan ‘Halk Ekmek’e olan “zorunlu” ilgisini gören AKP bunun “CHP propagandası”na dönüşmesinden endişe ediyor ve saçma sapan adımlar atmak zorunda kalıyor. Akıllarınca, İBB’nin ekmek büfesi koymasını engelleyerek, kendi tabanlarını konsolide edeceklerini düşünüyorlar. Oysa ki; bilmedikleri bir şey var: Zira o büfelerden AKP’ye oy verenler de ekmek alıyor ve çocuğunun karnını doyurmaya çalışıyor.

Ancak artık her biri 4-5 maaş alan AKP elitinin bundan haberi bile yok. Onlar, herkesin kendileri gibi refah içinde yaşadığını sanıyor.

İşte bu tablo halktan kopmanın kanıtıdır. AKP aldığı oya rağmen, halktan kopmuş, halkın derdiyle dertlenemeyen bir parti haline dönüşmüştür. Bu çöküşün ve siyasi sefaletin fotoğrafıdır.

KEYFİ YASAKLAR

AKP’nin tek umudu, dini duyguları daha fazla istismar ederek, tabanı bir arada tutabilmektir. Bu yüzden, anayasaya tamamen aykırı olan kararlar alıyor ve uyguluyorlar. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz ki; içki satışını keyfi olarak yasaklamaktır. AKP’nin 17 günlük “yarı kapanma takvimi” süresince içki satışını “genelge” ile yasaklaması, Türkiye’nin artık bırakın hukuku “kanun devleti” bile olmadığını gösteriyor. Avukat Yiğit Acar, buna ilişkin çok kapsamlı bir analiz yaparak, keyfiliği gözler önüne serdi.

KANUN NEREDE?

AKP’nin koronavirüse karşı verilen mücadeleyi bahane ederek TEKEL bayilerinin içki satışını yasaklaması, anayasanın yaşam ve beslenme hakkının ihlal edilmesidir. Temel hak ve özgürlükleri ancak kurum içinde yayımlanacak ve uygulanacak bir yöntem olan “genelge” ile ortadan kaldırmak, kanun devletine de “elveda” demektir.

AKP işte bu baskıcı ve zorba anlayışı yüzünden tarihe karışacak, halkımız AKP’nin yarattığı açlık ve yoksulluktan dolayı 1 TL’lik ucuz ekmek kuyruklarında beklemekten kurtulacaktır.

“Sıcak ekmek” yemek herkesin hakkıdır ve öyle de olacaktır. Umudunuzu koruyun ve diri tutun… Türkiye AKP karanlığından ilk seçimde kurtulacaktır.

2510700cookie-checkYarkadaş içki yasağının belgesini paylaştı: ‘Artık kanun devleti bile değiliz!’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.