Yasin El Kadı’ya destek suçlaması!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 kişinin gözaltına alınacağı operasyonu, şüphelilere haber verdikleri ve soruşturmayı sızdırdıkları gerekçesiyle Vali Hüseyin Mutlu, Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Mali Şube Müdürü hakkında soruşturma başlattı.

www.gercekgundem.com ‘un edindiği bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, yaklaşık 30 kişiyi kapsayan soruşturmaya ilişkin olarak sabah 11.00’de düğmeye bastı. Operasyonda gözaltına alınacak kişilerin isimleri polise gönderilmesine rağmen, operasyon başlamadı. Savcılık bunun üzerine, Emniyet Müdürlüğü’nü uyardı ve operasyonun başlaması için talimat verdi.

Saat 15.50’de ise Savcılık Vali, Emniyet Müdürü ve Mali Şube hakkında soruşturma başlattı. Operasyonun, TMK 10 ve TMK 8. maddeden başlatıldığı öğrenildi. Bu maddelerin, ”terönün finansmanı”nı kapsadığı biliniyor.

Gözaltına alınacak olan kişilerin, Yasin El Kadı’ya mali destek sağladığı iddia ediliyor. Bilindiği üzere, Yasin El Kadı, BM tarafından ”teröre mali destek sağlamak”la suçlanmıştı.

Yapılacak operasyonun, Orhan Cemal Kalyoncu, Süleyman Karaman, Adem Baştürk, Latif Topbaş, Abdullah Tivinikli ve Cengiz Aktürk’ü kapsadığı iddia edildi.

Bazı kaynaklar ise, operasyonun ”rüşvet ve yolsuzluk” suçlamasıyla yapıldığını iddia etti.

YASİN EL KADI?

Yasin El Kadı, 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde adı “Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist” diye geçen bir Suudi işadamı. 52 yaşındaki Cidde’de mukim Yasin El Kadı, “Şeyh Yasin Abdullah” olarak da biliniyor.

ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın terörist listelerinde, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) terörün finansmanına ilişkin raporlarında El Kadı’nın adı yer alıyor. El Kadı, terörle bağlantılı olarak Amean belgelerinde ilk kez Haziran 1998’de yer aldı. O tarihteki bir FBI raporuna göre, El Kadı ABD’de gayrimenkul alım satımı yaparak kara para aklıyor ve bu yolla Hamas’a fon sağlıyordu.

El Kadı’nın, 1990’lı yıllarda, Bosna-Hersek’te de terörü finanse ettiği, Vakufska ve Depozitna bankaları ile kendi adını taşıyan “Qadi International” şirketi aracılığıyla, Balkanlar’daki silahlı İslami harekete para aktardığı yönünde raporlar var.

03.09.2008 Avrupa Birliği’nin hukuk organı Adalet Divanı, Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı ile İsveç merkezli bir hayır kurumunun, El Kaide örgütüne destek verme suçlamasıyla 2001’de dondurulan mal varlıklarını serbest bıraktı. Avrupa Adalet Divanı, AB’nin, mal varlığını dondururken, savunma hakkına saygı göstermediğini belirtti. Ajanslar, kararın, AB’nin yaptırımlar rejimine darbe vuracağını belirtiyor.

Yasin El-Qadi hakkındaki hüküm, Türkiye Cumhuriyeti yönünden, 19.10.2012 tarihli R.G.’de yayımlanan 11.10.2012 tarihli bakanlar kurulu kararıyla yürürlükten kaldırılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.