Yeni Avrupa Komisyonu sevindirdi

Barroso’nun açıkladığı yeni AB Komisyonu, Ocak ayında onaylanacak. Barroso, yeni komisyonun önceliğinin Avrupa ekonomisini ayağa kaldırmak olduğunu söyledi.

Komisyonda ekonomiyle ilgili en önemli üç görev üç tecrübeli isme verildi. Yeni para politikaları sorumlusu son beş senedir Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu komisyon üyeliğini yapan Finlandiyalı Olli Rehn oluyor. Şimdiye kadar para politikasından sorumlu olan Joaquin Almunia rekabetten sorumlu üye olacak.

Avrupa iç piyasası ve mali sektörde reform sorumluluğu ise İngiltere’nin şiddetli itirazlarına rağmen Fransa’dan Michel Barnier’e verildi.

Türkiye ve Balkan ülkeleri açısından önemli bir isim olan genişlemeden , yeni adıyla “genişleme ve komşuluk politikaları”ndan sorumlu komisyon üyeliğine ise Çek aday Stefan Fuele seçildi.

27 üyeli yeni komisyonun dokuz üyesi ve yedi başkan yardımcısından üçü kadın. Yeni komisyon üyeleri Ocak ayında Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra göreve başlayacak.

Fuele nasıl bir isim?

47 yaşındaki genişleme ve komşuluk politikalarından sorumlu yeni komisyon üyesi Stefan Fuele Prag Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü mevzunu olduktan sonra SSCB’de Uluslararası İlişkiler eğitimi görmüş Litvanya ve Londra’da ve NATO karargahında ülkesini temsilen büyükelçilik yapmış bir politikacı.

Daha sonra ülkesinde bakan yardımcılığı ve AB ile ilişkilerden sorumlu bakanlıklara getirilmiş.

Brüksel’den Zeynel Lüle, Sovyetler döneminde Moskova’da okumuş olması ve hakkında daha önce gizli Sovyet istihbarat teşkilatı KGB ile ilintili olduğu iddiaları ortaya atılmış olan Fuele’nin üyeliğinin, parlamentoda bu bakımdan sorgulanabileceğine dikkat çekiyor.

Fuele’nin Sosyalist kökenli bir politikacı olmasının Türkiye’nin lehine bir puan olarak görülüyor.

Komisyonda Olli Rehn’in yerini bir Hristiyan Demokrat’ın alması yönünde baskılar vardı.

Ancak komisyonun bu makamının görevleri içine üyeliği söz konusu olmayan komşularla ilişkilerin de alınmış olması bazı yorumcular tarafından “genişleme” görevinin sulandırılması, öneminin azaltılması olarak değerlendiriliyor… (BBC)

FOTO: “Genişleme ve komşuluk politikaları”ndan sorumlu Stefan Fuele

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.