Yeni Japon Başbakanı Yasuo Fukuda

 Ilımlı bir kişiliğe sahip olduğu bildirilen Fukuda, alt mecliste yapılan oylamada seçilmesi için gereken 239 oyun çok üzerinde oy alarak 338 “evet” oyu ile Japonya’nın yeni başbakanı oldu.  Fukuda’nın en büyük rakibi Demokrat Parti’nin lideri İchiro Ozawa ise 117 oy alabildi.

Fukuda’nın başbakanlığı bugün üst meclis senatado da oylanacak. Muhaliflerin çoğunlukta olduğu senatonun alacağı olumsuz bir kararın yasalara göre bağlayıcılığı bulunmuyor. 71 yaşındaki Yasuo Fukuda, alt meclisin onayını almasıyla birlikte başbakan olmayı garantiledi.

ABD’nin terörle mücadelesine Japonya’nın güçlü desteğinin süreceğini, Asya ile ilişkilerin geliştirileceğini taahhüt eden Yasuo Fukuda, önceki gün Liberal Demokrat Parti’nin başkanlığına seçilmişti. Yasuo Fukuda’nın Liberal Demokrat Parti’nin çoğunluğu elinde bulundurduğu alt mecliste başbakan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Senatonun İchiro Ozawa’yı başbakanlığa aday göstermesi bekleniyor, ancak Japonya’daki yasalar gereği alt meclisin aldığı karar esas alınıyor.

Yasuo Fukuda’nın bugün yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + sixteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.