Yerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Hakkari Belediyesi’ne yönelik polis operasyonunun ardından görevinden uzaklaştırılan DEM Partili Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Akış, 2014 yılında hakkında açılan bir davada ‘Silahlı terör örgütünü yönetmek’, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçlarından yargılanıyordu.

Bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 61’inci duruşmada savunma yapan Akış, dosyanın “siyasi” saiklerle gündeme getirildiğini kaydetti ve, “Başım dik. 53 yaşındayım, bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.

DEM Parti hapis cezası kararına tepki gösterdi. Partinin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hakkari Belediye Eş Başkanımız Mehmet Sıddık Akış’a, kayyım gaspına gerekçe yapılan ve düzmece delillerle oluşturulan, teknik olarak çökmüş bir davada 19 yıl 6 ay ceza verildi. AKP-MHP’nin talimatlı yargısının hukuku ayaklar altına alan kararları yok hükmündedir” ifadeleri kullanıldı.

Hakkari Belediyesi, 31 Mart seçimi sonrası kayyum atanan ilk belediye olmuştu.

İçişleri Bakanlığı, “geçici tedbir ile görevden alınan” Akış yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in atandığını duyurmuştu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “demokrasiyi, halk iradesini ve belediyelerimizi savunmak için” “kesintisiz nöbet eylemleri” başlatma kararı almıştı. Parti muhalefete de destek çağrısı yapmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), HÜDAPAR, İYİ Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) kayyum kararına tepki mesajları geldi.

HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Herhangi bir kişi suç işledi diye görevden alınırsa atama usulüyle görevlendirme yapılması doğru değil” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ise partisini TBMM’deki grup toplantısında, Hakkari Belediye Başkanlığına kayyum atanmasıyla ilgili, “Dava sonlanmadıysa bu kayyumu neden atıyorsunuz da memleketi karıştırıyorsunuz? Terör suçluları belediye başkanı mı olsun, istiyorum? Elbette hayır. Ben hakkı, hukuku savunmak mecburiyetindeyim…” ifadelerini kullandı.

TİP ise Salı günü Genel Başkan Erkan Baş’ın DEM Parti’ye destek için Hakkari’ye doğru hareket ettiğini duyurmuştu.

‘Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum’
Duruşmada yaptığı her şeyin arkasında olduğunu savunan Akış,”Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Sizden ne beraat ne tahliye talep ediyorum. Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Neden bir 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım.”

DEM Partili milletvekilleri Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda nöbet eylemi başlatmış ve ardından AKP’li milletvekilleriyle arbede yaşamıştı.

DEM Parti milletvekilleri TBMM’de “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” yazılı dövizlerle nöbete başlamıştı. Karşılıklı sloganlar atan AKP’li ve DEM Partili milletvekilleri arasında gerilim tırmandı.

Yaşanan arbede sırasında DEM Partili vekillerin dövizleri havada uçuştu. İki grup arasındaki arbede, muhalefet milletvekillerinin müdahalesiyle sonlandırıldı.

Pazartesi gecesi başlayan nöbet eylemlerinde DEM Parti milletvekillerinin yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır’ın aralarında olduğu birçok kişi Hakkari’de sabaha kadar nöbet tutmuştu.

Valiliğin bulunduğu Bulvar Caddesi’nde oturma eylemi başlatılmıştı.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI BBC TÜRKÇE‘DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/articles/cd11y2p79k5o

2782750cookie-checkYerine kayyum atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.