Yeşilyurt köyünde 9 mermer ocağı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Isparta-Sütçüler’de mermer ocağının atıklarını döktüğü bölgede meydana gelen heyelan yüzünden bir mahallenin boşaltıldığı Yeşilyurt köyünde 9 ayrı mermer ocağının faaliyete olduğu belirtildi. KYK yurduna yerleştirilen köylüler ise belirsizlikten şikayetçi…

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünde bir mahalle mermer ocağından dökülen atıklar yüzünden ortaya çıkan heyelan riski yüzünden boşaltıldı. Köylüler İlçedeki KYK yurtlarına yerleştirilirken evlerine girmelerine izin verilmiyor. Hayvanlarını beslemek için kontrollü olarak evlerinin bulunduğu alana sokulan köylüler kış gününde mağdur edildiklerini belirterek olayın sorumlusu olarak gördükleri mermer ocağının halen çalışmasına ise tepkililer. Sütçülerliler Dayanışma Platformu ise yaptığı açıklamada Yeşilyurt köyünde 9 mermer ocağının faaliyette olduğunu, ilçe sınırları içinde ise toplam 360 maden ruhsatı bulunduğuna işaret ederek, “şimdi sıra nerede?” diye sordu.

Dağları ve ormanlarıyla ünlü Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyündeki mermer ocağı tehdidi köylüleri evlerinden etti. Köyü abluka altına alan mermer ocaklarından dökülen pasa (atık) yüzünden ortaya çıktığı belirtilen heyelan nedeniyle zeminde büyük yarıklar meydana geldi, evlerde çatlaklar oluştu.

KÖYLÜLER EVLERİNDEN ÇIKARILARAK KYK YURDUNA YERLEŞTİRİLDİ

Geçtiğimiz hafta gündeme getirdiğimi heyelan tehdidinin ardından yetkililer mermer ocağının faaliyetlerini durdurmak yerine mahalledeki 28 evin boşaltılmasına karar verince köylüler ayağa kalktı. Evlerinden çıkmak istemeyen köylüler kış gününde Sütçüler’deki KYK’ya ait öğrenci yurtlarına yerleştirilirken, bir kısmı da akrabalarının yanına sığındı.

HAYVANLARINDAN UZAK KALAN KÖYLÜLER ENDİŞELİ

Yaklaşık 130 kişinin yaşadığı Mandallar Mahallesinde tarım arazileri, seralar ve evler ile yüzlerce küçük ve büyükbaş hayvan da mermerci yıkımından etkilendi. Çaresizlik içinde öğrenci yurtlarında bekleyen köylüler en çok hayvanlarının aç kalmasından endişe ediyor. Güvenlik endişesi nedeniyle evlerine girmelerine izin verilmeyen köylüler, zorunlu ihtiyaçlarını almak için ancak Jandarma gözetiminde evlerine girebiliyor.

KÖYLÜLER GÖRDÜKLERİ ZARARLARIN TAZMİN EDİLMESİNİ İSTİYOR

Yaşadıklarından sorumlu olarak gördükleri mermer ocaklarının halen faaliyetlerini sürdürmesine tepki gösteren köylüler, zarar gören evlerinin ve üretim kayıplarının tazmin edilmesini istiyor. Olayla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu belirten köylüler, yetkililerin bir an önce sorunlarını çözmelerini istedi.

KYK YURDUNDA YERLEŞTİRİLEN KÖYLÜLER BELİRSİZLİKTEN ŞİKÂYETÇİ

Sütçüler ilçesindeki öğrenci yurduna yerleştirilen köylülerden zararlarının tazmin edilmesi için dava açmaya hazırlandıklarını belirterek, “Mermer ocağı sahipleri Cuma günü yapılan eylemin ardından zarar gören evlerimizin yerine yenilerinin yapılacağını açıkladı. Firma yetkilileri ‘yapılacak evlerin masrafını devlet bizden tahsil edecek’ dediler. Ancak olur mu olmaz mı onu da bilmiyoruz. Bu yurtta ne kadar kalacağız, konteynerler ne zaman gelecek belli değil” diye konuştu.

‘YEMEK VE BARINMA SORUNU YOK AMA BURADA HAPİSHANEDE GİBİYİZ’

Geçici olarak yerleştirildikleri öğrenci yurdunda yeme içme ve barınma konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını ancak kendilerini hapishanede gibi hissettiklerini dile getiren köylüler, “Burada bir şey yapamıyoruz. Biz köylü olduğumuz için bir şeylerle uğraşmamız lazım. Köydeki evlerimize araçlarımızla gidip hayvanlarımızla ilgilenmeye çalışıyoruz. Hayvanlarımızın yemini verip akşama yurda geri dönüyoruz. Biz maddi ve manevi olarak mağdur edildik. Mermer firması hatasını kabul ediyor ancak halen çalışmaya devam etmesine tepkiliyiz. Bari bir durdurun, olay sakinleşsin ama bunu yapmıyorlar. Biz maddi ve manevi mağduriyetimizin giderilmesi için dava açarak haklarımızı arayacağız” dedi.

YEŞİLYURT KÖYÜNDE 9 MERMER OCAĞI ÇALIŞIYOR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sütçülerliler Dayanışma Platformu ise Yeşilyurt köyünde 9 adet mermer ocağının faaliyette olduğuna işaret ederek 3 mermer ocağının da açılmak için gün saydığını, ayrıca 5 ruhsat sahasının da ihale edilmeye hazırlandığı kaydetti.

ARAZİLER MERMER OCAĞI SAHİPLERİNE SATILDI

Yeşilyurt (Sığırlık) köyü Mandallar Mahallesi’nde mermer ocaklarının neden olduğu kaydedilen heyelan sonucu köylülerin yerinden edildiğine dikkat çekilen platform açıklamasında, halen çalışan mermer ocağının köylüler tarafından yol kapatarak protesto edildiği kaydedildi. Köydeki mermer ocaklarının açılması sırasında kimi köylülerin arazilerini değerinin üzerinde bedellerle mermer firması sahiplerine sattığı, bazılarının ise işe alınma ve benzeri nedenlerden dolayı sessiz kaldığı görüşüne yer verilen platform açıklamasında şöyle denildi:

‘GELECEĞİMİZ DENETİMSİZ MERMER OCAKLARININ TEHDİDİ ALTINDA’

“Yeşilyurt’ta mermer ocakları sayısı şöyle:  Dokuz ocak faaliyette, 3 ocak açılmak için gün sayıyor, 5 saha da ihale edilecek. Zaman içinde görülmüştür ki, mermer ocakları bir taraftan kapanmaz çevre sorunları yaratırken, diğer taraftan köylüye maddi zarar vermektedir. Yeşilyurt köylülerinin yaptıkları protestolar, itirazlar göstermiştir ki geleceğimiz kurala kaideye, yasalara, yönetmeliklere uyulmadan üretim yapan, denetimsiz,  mermer ocakları yüzünden gerçekten büyük tehdit altında. Peki, şimdi sıra nerede? On dört ocak açılması yolunda Çinli şirketin müracaatı olan Beydili’de mi? Dokuz işletme ruhsatına ilave olarak dört ocak için daha yol verilen Saray Köyünde mi? Altı sahanın ihalesinin işlemlerde olduğu Müezzinler’de mi? Kuzca-Hacıaliler, Sarımehmetler de mi? Üstelik, 13 ocağın hoyratça doğayı tahrip ederek faaliyet gösterdiği turizm bölgesi Çandır Köyümüzün durumu ortadayken. Çandır’a ilave olarak,  Ayvalıpınar, Belence, Yeniköy, Hacıahmetler, Bekirağalar, Karadiken, Gümü, ibişler, Şeyhler, İncidere de faaliyet gösteren ocaklar var.”

İLÇEDE 87 MERMER OCAĞI DOĞAYI TAHRİP EDEREK ÇEKİP GİTTİ

Sütçüler ilçesi sınırları içerisinde 29 Ocak 2021 tarihi itibari ile 98 mermer ocağının işletme ruhsatı bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, 87 mermer ocağının ise doğayı tahrip ederek çekip gittiği kaydedildi. İlçe genelinde 58 mermer ocağı için genel arama ruhsatı bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada, bu ruhsat sahalarının yasal sürelerin ardından açılacağının altı çizildi.

SÜTÇÜLERDE KORKUNÇ RAKAM: 360’IN ÜSTÜNDE MADEN RUHSATI VAR

Sütçüler’de 51 mermer ocağı için ön arama ruhsatı verildiği belirtilen açıklamada, Belence, Yeşilyurt, Sarımehmetler, Gümü,  Müezzinler ve Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nın bulunduğu Çandır köyünde ise 38 ayrı sahanın ihale edilmeyi beklediğine işaret edildi. Çeşitli nedenlerle faaliyeti durdurulan mermer ocaklarının sayısının 10, iptal edilen ruhsat sayısının ise 12 olduğu kaydedilen açıklamada 6 adet yeni ruhsat ve müracaat talebi olduğu belirtilen ilçedeki maden ruhsatı sayısının 360’ı geçtiğinin altı çizilerek, “Yeşil Sütçüler’i yakın bir gelecekte tozuyla, bitmiş, kurumuş su kaynaklarıyla, iklim değişikliği ile mermer tozlarının neden olduğu akciğer kanserleri ile konuşacağız. Bugün Yeşilyurt dertli. Yarın mı?” denildi.

Önceki haberSOS: Sığınmacılar aşı uygulamalarının dışında tutuluyor
Sonraki haber“Asıl Devlet Partisi”…
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.