YPG/PKK’dan Esad rejiminin “birleşme” teklifine ret

Beşşar Esad rejimi ve Rusya, YPG/PKK’ya birleşme çağrısı yaparken; örgüt, varlığını sürdürmek istediği gerekçesiyle teklifi reddetti.

Beşşar Esad rejimi ve Rusya, Barış Pınarı Harekatı’yla darbe yiyen YPG/PKK’nın rejimle birleşmesini isterken; örgüt, kendi yapısını koruma güvencesi verilmediği gerekçesiyle teklifi kabul etmedi.

Esad rejiminin haber ajansı SANA, Savunma Bakanlığının “SDG” adını kullanan örgüte “safları birleştirme” ve rejim ordusuna katılma çağrısı yaptığını duyurdu.

Örgüt ise internet sitesinden yayımladığı yanıtta, birleşme çalışmasına örgütün ayrı yapısını tanıyıp varlığını koruyacak bir siyasi uzlaşıyla başlanabileceğini ve rejimin kullandığı dilin rahatsız edici olduğunu savundu.

Rejimin, örgütten gelen olumsuz yanıttan kısa süre sonra Rasulayn’ın güneydoğusunda Barış Pınarı Harekatı bölgesi yakınlarındaki Tel Temır’dan güçlerini çekip YPG/PKK’yı yalnız bıraktığı öne sürüldü. Bu arada Rusya’nın da devreye girerek YPG/PKK’ya rejimle birleşmesi için ısrarlı mesajlar gönderdiği ancak henüz istediği yanıtı alamadığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.