Yunanistan’da seçimler 17 Haziran’da

17 Haziran’a kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümetin başında Devlet Konseyi Başkanı Karolos Papoulias bulunacak.

Seçim tarihi siyasi parti liderlerinin gün içinde Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’la yaptıkları görüşmenin hemen ardından açıklandı.

Yunanistan’daki seçim düzenlemeleri, hükümet kurulamaması halinde seçimlerin bir ay içinde yinelenmesini öngörüyor.

Dünkü koalisyon pazarlıklarının son turunun da başarısızlıkla sonuçlanması ardından PASOK lideri, “Maalesef ülke yeniden seçime doğru gidiyor” demişti.

Bundan önceki dört görüşme de sonuçsuz kalmıştı.

Son anketler, AB ve IMF’nin kredi karşılığında şart koştuğu kemer sıkma önlemlerini reddeden sol ittifak Syriza’nın, Haziran seçimlerinde sandıklardan en büyük parti olarak çıkabileceğine işaret ediyor.

6 Mayıs seçimlerinde Syriza, ikinci büyük parti olmuştu.

Kurtarma paketine ve buna bağlı kemer sıkma politikalarına destek veren merkez sağ Yeni Demokasi ve merkez sol Pasok’un 6 Mayıs öncesinde toplam yüzde 77 olan oy oranları ise son seçimlerde yüzde 33’e geriledi.

On yıllarca Yunan siyasetine yön vermiş iki partinin Haziran’da yinelenen seçimlerde oy kaybının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Avrupalı liderler Yunanistan’ı, kemer sıkma koşullarını yerine getirmezse kredi musluğunu kesmekle tehdit ediyor.

Analistler, bu durumda Yunanistan’ın iflasının ve euro’dan çıkmaktan başka çaresinin kalmayacağının kaçınılmaz göründüğünü söylüyorlar.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’da seçimlerden önceki hükümetle anlaşmaya vardıkları ekonomik kurtarma paketinin koşullarının değiştirilemeyeceğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.