‘Yunanlılardan çok Afrikalı çocuklara üzülüyorum’

Lagarde, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan mülakatında Yunanlıların ülkelerine borçlarını ödeme vaktinin geldiğini belirtti.

Yunanistan, Avrupa Birliği ve IMF’nin sağladığı krediler karşılılığında ağır kemer sıkma önlemleri uygulama taahhüdünde bulunmuştu.

Ancak 6 Mayıs’taki sonuçsuz seçimlerden sonra bu anlaşmanın geleceği belirsizliğe girdi.

‘Koşulları değiştirme niyetimiz yok’Seçimlerde hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu sağlayacak kadar oy alamamış, koalisyon pazarlıkları sonuçsuz kalınca 17 Haziran’da yeniden seçimlere gidilmesi kararlaştırılmıştı.

Seçimlerin favorisi olarak görülen Siriza Partisi, IMF ve AB’yle varılan anlaşmanın koşullarına karşı olduğunu söylüyor.

Yunanistan’ın Euro’dan ayrılması olasılığı bulunuyor.

Uzmanlar, bunun sadece Yunanistan değil, Euro bölgesindeki diğer ülkelerde de halkın paralarını çekmek üzere bankalara akın etmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Christine Lagarde mülakatta şunları söyledi:

“Atina denince aklıma vergi ödemeyen insanlar da geliyor. Bu insanlar kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışmalı. Nijer’in küçük bir köyünde, üç kişi oturdukları sıralarında günde iki saat eğitim gören okuma heveslisi çocukları daha çok düşünüyorum. Her zaman aklımdalar. Çünkü Atina’daki insanlardan daha fazla yardıma ihtiyaçları var.”

Lagarde, “Yunanlılara ve diğer ülkelere iyi vakit geçirdiklerini şimdi geri ödeme zamanının geldiğini mi söylüyorsunuz” soruna “Evet öyle” yanıtını verdi. (BBC)

IMF Başkanı, Yunanistan’la varılan anlaşmanın koşullarını hafifletme niyetleri olmadığını da yineledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.