Yüzyıl sonra dedi, yayınlandı…

Şu sıralarda matbaalar harıl harıl çalışıyor ve kitap basılıyor. Kitap, Kasım ayında piyasada olacak, fakat daha şimdiden yok satıyor.

Mark Twain’in 1910 yılının Nisan ayında öldüğü gün son kitabını teslim ettiği Kaliforniya Üniversitesi, sözünü tuttu, kitabı bugüne kadar kimseye vermeden bir gizli hazine gibi sakladı.

Zira Twain, ölümünden tam yüz yıl sonra anılarının ve özyaşam öyküsünün yayınlanmasını istemişti. Kitap bir süreden beri Kaliforniya Üniversitesi yayın kurulu tarafından son olarak büyük bir titizlik ve gizlilikle elden geçirilmekteydi. Hazırlıkları tamamlanan çalışma, Kasım ayının ortalarında piyasaya verilecek ve okurla buluşacak. Fakat daha şimdiden “amazon.com, borders.com, bn.com” gibi dünyaca ünlü kitap sitelerinde Twain’in kitabı neredeyse karaborsaya bindi.
M.Twain’in Tom Sawyer, Huck Finn gibi karakterleriyle tanınan kurgusal dünyasını aydınlatacak olan kendi sözleri 500 bin kelimeden oluşuyor ve 3 cilt tutuyor. Kitabında süpriz açıklamalar yapacağını söylemiş olan Twain’in 100 yıllık suskunluğunda sonra “dudaklarından dökülecek kelimeler” edebiyat meraklısı tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.