‘Zihinsel engelli kadınları kullandılar’

Eylemler, ‘zihinsel engelli kadınlara yaptırıldı.’ El Gazil hayvan pazarı, daima kalabalık oluyordu

Bombaların ikisinin de, zihinsel engelli kadınlar tarafından taşındığı ve uzaktan kumanda ile patlatıldığı haber verildi.

Sözkonusu bilgiyi BBC’ye Brig Kasım Ata el Musavi adlı bir güvenlik yetkilisi verdi.

20 DAKİKA ARA İLE BOMBA

Cuma günü sabah saatlerinde meydana gelen bu patlamalarda verilen kayıp miktarı, ABD güçlerinin 2007 yılının ikinci yarısında başlattıkları asker artırma stratejisinin ardından şiddet olaylarında görülen azalma sonrasındaki en yüksek düzeyi ifade ediyor.

Patlamaların ilki TSİ 09:20’de meydana geldi. Yerel saatle 10:20’de meydana gelen patlama sırasında Iraklılar bu pazarda cuma namazı öncesinde alışveriş yapıyor veya arkadaşlarıyla buluşuyordu.

İlk patlamada yaklaşık 50 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.

İKİNCİ PATLAMA

İlk patlamadan 20 dakika sonra, Bağdat’ın doğusundaki Cedide semtinde kalabalık bir pazar yerinde meydana gelen ikinci patlamada ise yaklaşık 20 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

Bağdat’taki El Gazil hayvan pazarı sadece cuma günleri kuruluyor ve genel olarak son derece kalabalık oluyor.

El Gazil hayvan pazarı, bombacılar tarafından 2007 yılında iki kez hedef alınmasına rağmen popüler bir buluşma ve alışveriş merkezi olmayı sürdürüyordu.

“GÜVEN ZEDELENDİ”

Muhabirler, ABD’nin asker artırma stratejisinin ardından başkentte kırılgan da olsa bir normalleşme sağlandığını söylüyordu.

Ağustos ayında Şii din adamı Mukteda es Sadr öncülüğündeki Mehdi Ordusu adlı milis grubu tarafından ateşkes ilan edilmişti.

Irak’taki El Kaide yapılanması ile savaşan ABD ordusu tarafından silahlandırılan yerel Sünni militanlar da bu güvenlik ortamına katkı sağlamıştı.

Ancak tazelenmiş güven ortamı, bu son olayla beraber bozulabilir.

Bu, 1 Ağustos 2007’de de yine başkentte arabalarda patlayan üç bombanın, 80 kişinin ölümüne yol açmasından bu yana meydana gelen en ölümcül eylem. (BBC)

FOTOĞRA: Irak’ta bir patlama sonrası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.