“Zindanlar boşalsın”

Okurlarım medya üzerine iktidar baskısına karşı ses giderek çoğalarak yükseliyor. Uluslararası baskıyı da ensesinde hisseden başbakan, iktidarın gizli ortağı Fethullah Gülen Cemaati’yle arasındaki buzları eritmeye çalışırken nasıl geri adım atacağını da bilmiyor.

Basın özgürlüğü yalnız gazetecilerin değil, halkın haber alma özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü bütün özgürlüklerin test edilebileceği bir özgürlüktür…

Medyanın üzerindeki karabulutlar böyleyken Gazeteciler Özgürlük Platformu Dönem Başkanlığı’nın “ZİNDANLAR BOŞALSIN – GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK” başlıklı açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum…

TCK ve TMK’dan mağdur olan tüm kesimleri
29 Haziran’daki yürüyüş ve basın açıklamasına çağırıyoruz

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), 29 Haziran 2012 Cuma günü İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde “Zindanlar Boşalsın – Gazetecilere Özgürlük” adı altında bir yürüyüş düzenleyecek.
İstiklal Caddesi’nin Tünel çıkışından saat 19.00’da başlayacak olan “ZİNDANLAR BOŞALSIN” yürüyüşü, saat 20.00’de Taksim Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasıyla sona erecek.
Basın özgürlüğünün, sadece gazetecilere ait bir özgürlük talebi olmadığının bilincindeyiz.
Basın özgürlüğü, halkın gerçekleri öğrenme hakkına saygı talebidir.
Basın özgürlüğü, halkın her kesiminin –şiddet çağrısı ve nefret söylemi içermemek kaydıyla– en aykırı fikirleri bile ifade etme ve yayma hakkıdır.
Özgür olmayan bir basın, ifade özgürlüğü hakkının kullanılmasının önünde bir engeldir.
Özgür basın olmadan özgür toplum da olamaz.
O nedenle, tüm yurttaşları, “Gazetecilere Özgürlük” yürüyüşü ve basın açıklamasına destek olmaya çağırıyoruz.
Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’ndan mağdur olan, yargılanan ve tutuklanan toplumun tüm kesimlerini, tutuklu ve hükümlü yakınlarını ve örgütlerini, yazarları, köşe yazarlarını, akademisyenleri, sanatçıları, avukatları, baroları, sendikaları, işçileri, memurları, işten atılanları, öğrencileri, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri “ZİNDANLAR BOŞALSIN” yürüyüşüne katılmaya ve hep birlikte alanlarda dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.