Çözüm olmadan tanınma olmayacak

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kumuçakos’un karşı deklarasyondaki metnin Rumların tanınmasını gerektireceği ifadelerine cevaben Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, şunları söyledi:


”Rumların, Kıbrıs Türklerini temsil etmediği BM tarafından kabul edilen bir esastır. Hepinizin bildiği üzere, Yunanistan sözcüsü Kumuçakos vahim bir hesap hatası yapmaktadır. BM çerçevesinde kapsamlı çözüm olmadan tanınma olmayacaktır. Kimse yanlış söylemlerle zihinleri karıştırmaya çalışmasın. Rum yönetimine bu tür beyanlarla çözüm olmadan meşruiyet kazandırmak mümkün değildir.”


GÜL’DEN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın, Annan planı temelinde görüşmeleri yeniden başlatma çabaları ve ifadelerinin Kıbrıs Rum yönetiminin devam eden engellemeleri yüzünden somut bir netice vermediğini belirterek, ”Bu yetmezmiş gibi, Kıbrıs Rum yönetimi şimdi BM’yi bir kenara itmeye ve meseleyi başka bir zemine taşımaya çalışıyor. Bütün uluslararası aktörleri, Rumları bu yanlış çabalarından vazgeçirmeye çağırıyorum” diye konuştu.


BM Genel Kurulu 60. dönem oturumunda konuşan Gül, Irak’ın kaderi ve bu ülkedeki olayların gelişiminin Ortadoğu ve ötesinde barış ve istikrar için hayati önemde olduğunu ifade ederek, ”Kendisi ve komşularıyla barışık, demokratik ve müreffeh bir Irak kurmak, ancak Irak halkının tam bir dayanışma içinde ve açık bir vizyonla bir bütün halinde hareket etmesiyle mümkündür” dedi.

1024730cookie-checkÇözüm olmadan tanınma olmayacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.