1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun

Çakar’ın açıklaması aynen şöyle:

YARINLARI BEKLEMEDEN BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA VE TÜRKİYE MÜMKÜNDÜR

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla belirtmek isteriz ki, AKP iktidarının izlediği emek karşıtı politikaların yanı sıra Ortadoğu’da ve ülkemizde uyguladığı barış karşıtı politikalar nedeniyle Türkiye ciddi sorunlar yumağının içine itilmiş durumdadır.

Başını ABD’nin çektiği emperyalist güçler ve onların bölgedeki taşeronları, Irak ve Libya’dan sonra Suriye üzerindeki emperyalist hesapları meşrulaştırmak ve İran’a uzanan bir müdahaleyi gerçekleştirmek için gün sayıyor. Türkiye’nin Ortadoğu ve Arap ülkelerinin model ülkesi olma hevesiyle yanıp tutuşan AKP iktidarı, bu kirli oyunda kendisine verilen rolleri büyük bir hevesle oynamaktadır. Hükümet, Ortadoğu halklarını birbirine düşüren politikalardan ve ülkemizi kardeş halklarla savaşın eşiğine getirmekten çekinmemektedir.

Suriye’de fitili ateşlenen iç savaş ve askeri müdahalenin, bölgesel bir savaşın habercisi olduğu unutulmamalıdır. Tüm Ortadoğu savaşa, etnik, dini, mezhepsel çatışmalara, tam bir kaosa sürüklenirken AKP iktidarı ne yazık ki Türkiye’yi bu ateş topunun içine çekmektedir.

30 yılı aşkın bir süreden beri on binlerce insanımızın ölümüne yol açan Kürt sorununda da demokratik çözüm yollarından gün geçtikçe uzaklaşılıyor ve barış umutları yok ediliyor. Askeri ve siyasi operasyonlarla sürdürülen savaş çizgisiyle, yeni ve daha da derinleşmiş bir çatışma ortamı yaratılıyor. Yıllardır sürdürülen bu çatışma ortamında bunca acı ve gözyaşına rağmen, denenmeyen tek yolun barış ve silahların susması olduğu gerçeği göz ardı edilerek, çözüm yine savaş ve dökülen kanda aranıyor.

Savaşı tüm sıcaklığı ile hissettiğimiz bu günlerde, barış talebi ülkemiz için hiç bu kadar yakıcı ve acil olmamıştı. Sadece ülkemizde değil, yakın coğrafyamızda savaş söylemlerinin yükseltildiği, kardeş halklar arasında ırkçı, dinci, mezhepçi söylemin artırıldığı, kin ve nefret tohumlarının ekildiği bu dönemde, emekten ve demokrasiden yana tüm kesimler, yüksek sesle ve hep bir ağızdan “Ülkede, Bölgede ve Dünyada Barış” istemini yükseltmelidir.

Şimdi, kardeş ve komşu halklar arasında kirli emperyalist hesaplarla körüklenmeye çalışılan kin ve nefret söylemlerine, ırkçı – şoven, dinci – mezhepçi kışkırtmalara karşı inatla bir arada ve yan yana durmanın, savaş çığırtkanlarına anti emperyalist dayanışmayla dur demenin, barış, özgürlük ve adalet çığlıklarını en gür sesimizle haykırarak, her zamankinden daha çok “Yaşasın Halkların Kardeşliği” demenin zamanıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda sanayileşmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş bir Türkiye için, karanlığa, ayrımcılığa, savaşa, emperyalist çıkarlara karşı ülkemizde, bölgede ve dünyada barışı savunmaya devam edecektir.

“Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür” diyor, meslektaşlarımızı ve tüm halkımızı barıştan yana duyarlı olmaya çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.