İADD, Kışlalı’yı anıyor

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer “Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı’yı katledilişinin 17. yılında saygı ve minnetle anıyoruz” açıklamasını yaptı.

Özer’in açıklaması aynen şöyle:

“Aydınlanma Devrimi’nin büyük öncülerinden Prof. Dr.  Ahmet Taner Kışlalı’yı katledilişinin 17. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.

Yıl 1999 Ekim’in 21.i Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri, Ankara Siyasal Bilgier öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı arabası üzerine yerleştirilen bombalı paketin patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı neden hedef gösterildi ve öldürüldü?  Bu sorunun yanıtını İlhan Selçuk çok güzel veriyor.

“Çünkü Ahmet Taner Kışlalı Kemalist idi. Bu tek sözcük, cinayeti tasarlayanların kimliklerini ele veriyor. Uğur Mumcu, Cavit Orhan Tütengil, Onat Kutlar, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ‘tan sonra Ahmet Taner’e mi sıra gelmişti?..

Kışlalı’dan sonra sıra kime gelecek?..

Kışlalı’nın katili veya katilleri bulunamazsa, Türkiye’de demokratik geleceğin umutları yeniden silinecek, Anadolu’yu cinayetler ülkesi olmaktan koruyabilecek güçlerin varlığına ilişkin kuşkular yoğunluk kazanarak büyüyecek…

Bu cinayet yalnız bir yazarın öldürülmesi değil…

Cumhuriyet’in kundaklanması değil…

Laik Cumhuriyet’in demokratikleşmesini dinamitlemek isteyenlerin bilinçli eylemi…”

Bilge gazeteci, yazar İlhan Selçuk’un belirtiği gibi Kışlalı Türkiye’nin aydınlanmasının en önemli neferlerinden biriydi ve bilhassa dinci Akit Gazetesi tarafından hedef gösterilerek öldürüldü. Amaç laik ve demokratik Atatürk Cumhuriyeti idi.

Aydınlanmayı değil karanlığı hedefleyenlerin bilinçli eylemiydi ve herzaman olduğu gibi hedeflerini çok iyı seçmişlerdi.

Bugün ülkemiz kapkaranlığa doğru ilerliyor.

Okullarımızın tamamını İmam Hatip yapmaya çalışan bir anlayış tarafından yönetiliyoruz.

Ülkemiz içinde dinci, mezhepçi, ırkçı terör hüküm sürerken, ülkemiz sınır komşularındaki savaşlara müdahil oluyoruz.

Bir taraftan işsizlik ve geçim derdi ile uğraşan vatandaşlarımız kocaman bir ateş topunun içinde yarınını göremez hale getirilmiş.  Halk şaşkın, ürkek, tedirgin ve çaresiz.

Bugünlere nasıl geldiğimizi anlamamız için Uğur Mumcu, Cavit Orhan Tütengil, Onat Kutlar, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu ve burada isimlerini sayamadığımız nice Aydınlanma öncüsünün katlediliş nedenlerini, cinayetlerin neden aydınlatılamadığını çok iyi okumamız, öğrenmemiz gerekmektedir.

Ve en önemlisi de onları unutmamalıyız.

Türkiye’nin çağdaşlaşması, demokratikleşmesi yolunda yitirdiğimiz bu değerli aydınlarımız bizlere büyük bir sorumluluk bıraktı.  Onların savunduğu, Ata’mızın hedef gösterdiği çağdaş, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak ve yaşatmak.

Mutlaka başaracağız. Sonunda ve herzaman olduğu gibi aydınlık karanlığı yenecektir.

Anılarını önünde saygı ve minnetle eğiliyoruz. Işıkları bol olsun.”

2020160cookie-checkİADD, Kışlalı’yı anıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.