ABD polisine ırkçılık protestosu

ABD’nin Charlotte kentinde önceki gün Keith Lamont Scott adlı siyahinin polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto eylemleri ve protestolarda şiddet olaylarının artması üzerine ilan edilen olağanüstü hal devam ediyor.
 • ABD’nin Charlotte kentinde bir siyahinin polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protestolar ikinci gününde.
  Charlotte Polis Şefi Kerr Putney, sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında Scott’ın vurulma görüntülerinin aileye izletileceğini açıkladı. Putney, videonun izlenmesi talebinin aileden geldiğini bu talebi yerine getireceklerini ifade etti.
  Polis şefi söz konusu videonun şu aşamada kamuoyuna dağıtılmayacağını, soruşturma devam ederken bunun yanlış olacağını ve kentte sükunetin hakim olması için çalışmaları gerektiğini anlattı. Putney, “Bir kurbanın en kötü gününü ifşa etmek gibi bir niyetim yok.” dedi. Ayrıca Kuzey Carolina eyalet yasalarına göre hakim kararı olmaksızın polis videosu kamuoyu ile paylaşılamıyor.
  Polis, maktulün elinde silah olduğunu, ancak Scott’ın ailesi kitap olduğunu iddia etmiş ve kamuoyunda olayın gerçekte nasıl meydana geldiğine ilişkin soru işaretleri doğmuştu. Polis, olayın video görüntülerinin halka açıklanmayacağını ifade etse de özellikle Charlotte’taki siyahiler, sosyal medyadaki paylaşımlarında, olayın gerçekte nasıl yaşandığını bilmek istediklerini dile getirdiler.
  Scott’ın vurulduğu gece “Siyahilerin Hayatı Değerlidir” (Black Lives Matter) üyesi yüzlerce gösterici eylem yapmış, olayın yaşandığı yeri trafiğe kapatarak yürüyüş yapmıştı.
  Dün geceki gösteriler sürerken polis, bir kişinin başka bir sivil tarafından vurularak öldürüldüğünü açıklamış, kısa bir süre sonra ise söz konusu kişinin ölmediği bilgisini paylaşmıştı.

  Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory, Charlotte Polis Şefi Putney’in talebi doğrultusunda dün akşam kentte olağanüstü hal ilan edilmesine karar vermişti.
2011220cookie-checkABD polisine ırkçılık protestosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.