AB’den KKTC’ye destek paketi yarın

Avrupa Komisyonu, 7 Temmuz’da açıklayacağı pakette, KKTC’de üretilen tüm ürünlerin, KKTC limanlarından Avrupa’ya ihracına olanak tanınmasını öngörüyor.

 

 

     

AB Komisyonu sözcüsü Reijo Kemppinen, günlük olağan basın toplantısında, Konsey’in talimatı doğrultusunda, Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna son vermek amacıyla çeşitli ekonomik ve ticari önlemler alınmasını önerdiklerini bildirdi.Sözcü, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen’in, yarın komisyon toplantısının ardından basının sorularını yanıtlayacağını da duyurdu.

      

RUMLARA VETO ENGELİ

Komisyonun hazırladığı pakette KKTC’den AB ülkelerine doğrudan ticaret yapılabilemesinin önü açılıyor. Bu çerçevede KKTC limanlarının uluslararası ticarete yeniden açılması öneriliyor. KKTC’den AB ülkelerine ihraç edilecek tarım ürünleri içinse Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan menşei alınması öngörülüyor.

 

Böylece tarım ürünleri dahil olmak üzere, KKTC’de üretilen ürünler, Rum kesiminden geçmeden doğrudan AB pazarına giriş yapabilecek. Bu maddelerin kabul edilmesi için nitelikli oy çoğunluğu yetiyor. Bir başka deyişle sözkonusu maddeler Rum kesimi tarafından veto edilemeyecek.

      

MALİ YARDIM DA VAR

Komisyonun hazırladığı pakette, KKTC’ye 3 yıllığına toplam 259 milyon Euro’luk mali yardım verilmesi öngörülüyor. Ancak sözkonusu yardımın kabul edilmesi için komisyon üyelerinin oy birliği, yani Rum yönetimi ve Yunanistan’ın da onayı gerekiyor.

 

Söz konusu paketin, Avrupa Komisyonu toplantısında kabul edildikten sonra AB Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor.

1092690cookie-checkAB’den KKTC’ye destek paketi yarın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.