Af Örgütü’nden Somali uyarısı

Baskında ayrıca 40 Somalili çocuğun ele geçirildiğini söyleyen örgüt, çocukların derhal salıverilmesi çağrısı yaptı.

Bazıları henüz dokuz yaşında olan çocukların, isyancı olarak yetiştirilmekte oldukları zannıyla askeri bir kampa götürüldüğü sanılıyor.

İnsan hakları örgütüne göre saldırıda aralarında caminin imamı ve başka din adamlarının da bulunduğu 20’den fazla kişi öldürüldü.

Örgütün raporunda yer verdiği görgü tanıkları, bunların çoğunun silahsız siviller olduğunu ve bazılarının boğazlarının kesildiğini anlattı.

Uluslararası Af Örgütü, iki yıldır Somali hükümetinin davetiyle ülkede bulunan Etiyopya birliklerinin yargısız infazlarında boğaz kesme yöntemini kullandığını söylüyor.

Etiyopya ise birliklerinin hafta sonundaki baskın sırasında sivilleri öldürdüğü iddiasını yalanlıyor.

Somali Başbakanı Nur Hasan Hüseyin de hükümetinin, Etiyopya askerlerinin yardımıyla şeriatçı isyancılara karşı savunma yaptığını söyledi.

TEBLİK TARİKATI

Ülkede sık sık savaş suçları işlendiğini söyleyen Af Örgütü, konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşımak istiyor.

“Tüm taraflar için çocukların güvenliği önde gelmeli” diyen örgütün İngiltere Başkanı Kate Allen, BM Güvenlik Konseyi’ne ülkedeki insan hakları ihlallerini araştırma çağrısı yaptı.

Başkent Mogadişu’da hafta sonunda saldırıya uğrayan Hidaya Camisi’nin Teblik Sufi adlı bir tarikata ait olduğu bildiriliyor.

Teblik Sufi, Somali hükümetiyle Şeriat Mahkemeleri Birliği arasındaki çatışmaların dışında kalan bir örgüt olarak biliniyor.

Somali’de 1991 yılından beri iç savaş sürüyor, güçlü bir merkezi yönetim bulunmuyor.

Bu savaşta başkent Mogadişu bir ara Şeriat Mahkemeleri Birliği adlı İslamcı bir grubun eline geçmiş, başkent yıllardır ilk kez sakin bir dönem yaşamıştı.

Bu dönemde ülkenin kuzeyine kaçan geçici hükümetin çağrısıyla Etiyopya ordusunun yaptığı müdahale, şeriatçıları başkentten uzaklaştırdı.

BM verilerine göre bu tarihten beri süren çatışmalardan kaçmak için Mogadişu nüfusunun yarıdan fazlası yollara döküldü.

Pek çok Somalili artık Etiyopya ordusunu bir işgal gücü ve geçici hükümeti de onların kuklası olarak görüyor. (BBC)

FOTOĞRAF: Pek çok Somalili, Etiyopya ordusunu işgal gücü olarak görüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.