Akşener sonrası ‘tufan’ mı, yeni başlangıç mı?

Ayşe Sayın / BBC Türkçe – 31 Mart yerel seçimlerinden umduğu sonucu alamayan İYİ Parti’nin, 27 Nisan’da yapılacak olağanüstü kurultayı, parti için bir anlamda yeni bir milat olacak.

Genel Başkan Akşener’in, aday olmadığı kurultayda yarışın Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın arasında geçmesi bekleniyor.

Parti içinde aynı zamanda, “Akşener bırakmamalıydı” diyen geniş bir kesim bulunuyor ve bu grup, hangi aday seçilirse seçilsin partide bir dağılma, parçalanma sürecini engelleyemeyeceği endişesini dile getiriyor.

İYİ Parti’de kurultaya günler kala genel başkan adayları, delege ve milletvekili grubunun desteğini alabilmek için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Akşener’in sıkışık bir kurultay takvimi belirlemesi nedeniyle, adayların delegelere ulaşmak için çok kısıtlı zamanı bulunuyor.

Hatta bu sıkışık takvim nedeniyle, genel başkan adayı olmak isteyen bazı isimlerin adaylıktan vazgeçtiği ve bu niyetlerini, olağan kurultaya bırakmak zorunda kaldığı konuşuluyor.

İYİ Parti tüzüğüne göre genel başkanlığa aday olmak için delegelerin yüzde 5’inin imzasıyla aday gösterilmesi gerekiyor.

Dervişoğlu, Akalın ve Aydın’ın bu imzaları bulabileceği ve üçlü yarışın yaşanacağı ifade edilse de ipi kimin göğüsleyeceği ise kestirilemiyor.

Parti kulislerinde, Akşener sonrasına ilişkin daha çok karamsar senaryolar konuşuluyor.

Hangi aday seçilirse seçilsin, partiden kopuşlar muhtemel görünüyor ve bazı milletvekillerinin de partiden ayrılmasının sürpriz olmayacağı belirtiliyor.

Kurultayın zamanlamasına dönük eleştirilerin öne çıktığı partide, seçim yenilgisinin yarattığı duygusal kırılma nedeniyle sağlıklı sonuç çıkmayacağı ve kim seçirse seçilsin, yeni genel başkanın partiyi toparlamasının kolay olmayacağı görüşü hakim.

Akşener’in genel başkanlığı bırakmasını yanlış bulan gruplar, yeniden genel başkanlığa dönmesine dönük formülleri tartışıyor.

Akşener’in bu aşamadan sonra olağanüstü kurultayda yeniden aday olması beklenmiyor. Ancak “Akşener yoksa, parti de yok” diyen bir grup partili, bir “mola” sonrasında dönmesi için ara formül olarak partiyi olağan kurultaya taşıyacak güvenilir ve “akil” bir ismin genel başkan olması gerektiğini savunuyor.

Akşener yeniden dönmese bile, olağan kurultay sürecine daha sağlıklı bir zemin oluşturulması için de bu formülün tartışmaya açıldığı belirtiliyor.

Bu konuda adı öne çıkan ise Akşener’in Doğru Yol Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nde birlikte siyaset yaptığı İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı.

Paçacı’nın, delegeden böyle bir talep gelmesi halinde olumsuz bakmayacağı, ancak kendisinin ise bu konuda özel bir çaba harcamadığı ifade ediliyor.

Her üç adayın da bu formüle karşı olduğuna dikkat çeken parti kaynakları, parti içinden güçlü bir destek gelmemesi nedeniyle bu formülün sadece tartışma boyutunda kaldığına işaret ediyor.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI BBC TÜRKÇE’DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/articles/cv2x9396ylgo

2771710cookie-checkAkşener sonrası ‘tufan’ mı, yeni başlangıç mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.