Antalya falezleri bu kadar betona dayanabilir mi?

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak 1975 yılında açılan ancak 2013’te kapanmasının ardından geçtiğimiz Nisan ayında yıkımına başlanan Talya Oteli yeniden inşa ediliyor…

Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak 1975 yılında açılan, 38 yıllık faaliyetin ardından 2013’te kapılarına kilit vurulan 204 odalı Talya Oteli, 224 oda kapasiteyle yeniden inşa edilecek. Geçtiğimiz Nisan ayında başlayan yıkım işlemlerinin tamamlanmasının ardından 11 Ekim tarihinde ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilen 5 yıldızlı otel için 11.579 metrekarelik alanda inşaat çalışmalarına başlandı. Antalya Divan Talya Otelinin 45 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacağı belirtilirken projenin 3 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Antalya’nın önemli doğal miraslarından biri olan falezlerin üzerinde inşa edilen tesis, son yıllarda harabe görüntüsüyle dikkat çekiyordu.

Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak 1975 yılında açılan ve 38 yıl hizmet veren Divan Antalya Talya Oteli, yenilenmesi gündeme gelince iki katının ruhsata aykırı şekilde inşa edildiği gerekçesiyle uzun süren tartışmalara konu olmuş, 2013 yılında ise kapatılmıştı. Yıllardır atıl vaziyette bekleyen otelin harabe görüntüsü tartışma yaratıyordu.

YENİ TALYA OTELİ 2015 ODA, 9 BUNGALOVDAN OLUŞACAK

İmar ve yargı süreçlerinin tamamlanmasının ardından geçtiğimiz Nisan ayında yıkımına başlanan 204 odalı otel, 224 odalı olarak yeniden inşa edilecek. Antalya’nın önemli doğal miraslarından biri olan falezlerin (yalıyar) üzerinde, 11.579 metrekarelik alanda inşa edilecek olan 5 yıldızlı otelin 224 oda (215 oda, 9 bungalov) kapasiteli olacağı kaydediliyor.

PROJENİN 3 YIL İÇİNDE TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Antalya Valiliği (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) tarafından 11 Ekim 2021 tarihinde ÇED Gerekli Değildir Kararı verilen projeyle ilgili hazırlanan raporda (Proje Tanıtım Dosyası) yer verilen bilgilere göre yeniden inşa edilecek otelin 246 milyon 600 bin TL’ye mal olacağı kaydediliyor. Yaklaşık 3 yıl içinde tamamlanması beklenen otel projesi, açık ve kapalı yüzme havuzları, 3 ayrı seminer odası, 2 toplantı odası ve otopark gibi ünitelerden oluşuyor. Otele ait olan mevcuttaki çok amaçlı salonun (Konferans salonu ve Şehir Kulübü) olduğu gibi korunacağı belirtiliyor.

110 BİN TON HAFRİYAT MALZEMESİ

Proje Tanıtım Dosyasında yer verilen bilgilere göre Divan Antalya Talya Otelinin yeniden inşası kapsamında yapılması planlanan 420 gün sürmesi beklenen kazı ve hafriyat işlemleri sırasında 110 bin 400 ton hafriyat malzemesi oluşması bekleniyor.

YOL ÜSTÜ 5, YOL SEVİYESİ ALTI 3 KAT YAPI İZNİ

Talya Oteli için 7 Temmuz 1975 tarihinde dönemin Antalya Belediyesi tarafından düzenlenen yapı kullanım izin belgesinde, yapı yüksekliği 16,50 metre, kat sayısı ise yol seviyesin üstü 5, yol seviyesinin altında ise 3 olmak üzere toplam 8 kat olarak kayıtlı bulunuyor. 1986’ta diskotek, kıyı tesisleri, motor parkı ve tenis kortu ilave edilen otel için 27 Eylül 1989 tarihinde düzenlenen bir başka yapı kullanım belgesinde ise bina yüksekliğinin yaklaşık yüzde 50 oranında artırılması dikkat çekiyor. Buna göre dönemin Antalya Belediyesi’nin düzenlediği yapı kullanım izin belgesinde yapı yüksekliği 25,54 metre olarak gösteriliyor.

YILLAR İÇİNDE ODA VE YATAK SAYISI DEĞİŞTİ

Talya Oteli için 1971 yılında dönemin Turizm Bakanlığınca verilen Turizm İşletme Belgesi’nde tesisin 150 oda, 300 yatak kapasitesi olduğu belirtiliyor. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1989’da yenilenen işletme belgesinde ise tesisin 193 oda, 386 yatak kapasitesi olduğu kaydediliyor.

DOĞAL MİRAS OLAN FALEZLERİN ÜZERİ SON 50 YILDA BETONLAŞTI

Talya Oteli’nin inşa edildiği 1970’li yıllarda Antalya Falezleri için herhangi bir koruma önlemi bulunmuyordu. Konyaaltı varyantı ile Lara’daki kamu kurumu kamplarına kadar uzanan bölgede yer alan falezlerin üzerinde 1980’lerde başlayan yapılaşma kentin önemli doğal miraslarından biri olan kıyı uçurumlarını her geçen gün tehdit etmeyi sürdürüyor.

KORUMA KALKANININ KESİNTİYE UĞRADIĞI BÖLGE

Falezlerin Talya Otelinin doğusundan Lara kamp bölgesine kadar olan bölgesinde denize bakan kesimler Kesin Korunacak Alan (1. derece doğal sit), iç kısmındaki dar bir bölge ise 7 Şubat 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile Nitelikli Doğal Koruma Alanı (2. Derece doğal sit) olarak tescil edilmişti. Falezlerin, 1. Derece doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Karaalioğlu Parkı’nın doğusunda yer alan ve Talya Otelinin de bulunduğu parselleri kapsayan küçük bir bölümünde ise herhangi bir koruma kararı bulunmazken, bölgeyle ilgili imar planlarında bu alan ‘Turizm Alanı’ olarak ayrılmış durumda.

 

Önceki haberSalgın tarihindeki en ağır kriz: 100 milyon çocuk daha yoksulluğa sürüklendi
Sonraki haberKörfez’de düşmanlık bitiyor (Suudi Prens Selman 3,5 yıl sonra Katar’da)
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.