Arjantin’de devlet başkanlığı seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı

Donald Trump hayranı Javier Milei, iklim değişikliğinin yalan olduğunu, kürtajın yasaklanmasını ve Arjantin Merkez Bankasının kapatılmasını savunuyor.

Sandıkların yüzde 94’ünden fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre, Özgürlük Gelişimi Partisinin adayı Milei, oyların yüzde 55,82’sini alarak devlet başkanı seçildi.

“Peronist” ittifakı adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa ise oyların yüzde 44,17’sini aldı. Seçime katılım oranının yüzde 76 olduğu kaydedildi.

Vatan için Birlik adayı Massa, yenilgiyi kabul etti ve rakibi Milei’yi telefonla arayarak tebrik etti. Massa, “[Milei’yi arayıp tebrik ederken] En önemli şeyin, bunca zorluk arasında birlikte yaşama, diyalog ve barışa saygı olduğu mesajını kendisine ilettim” dedi.

Arjantin’de 2027’ye kadar devlet başkanı görevini yürütecek olan Milei, 10 Aralık’ta görevi mevcut Devlet Başkanı Fernandez’den devralacak.

MİLEİ’YE GÖRE “ARJANTİN’İN YENİDEN İNŞASI BAŞLIYOR”
Seçim zaferinin ardından Buenos Aires’teki Libertador Otel’de destekçilerine seslenen Milei, “Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok. Kanunları uygulamada amansız olacağız” dedi.

Milei, seçimden önce kendisine desteğini açıklayan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve seçimin birinci turunda 3’üncü olan Patricia Bullrich’e teşekkür etti.

Milei, “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor” diye konuştu.

TRUMP HAYRANI BİR AŞIRI SAĞCI
Eski ABD Başkanı Donald Trump’a hayranlığını sıklıkla dile getiren Milei, aşırı sağcı görüşleriyle biliniyor. Milei, Arjantin Merkez Bankasının kapatılması gerektiğini savunuyor ve ABD doları kullanmayı öneriyor. Ayrıca Milei, iklim değişikliğinin yalan olduğunu, kürtajın yasaklanmasını, insan organlarının satışının legal olması gerektiğini, silahların serbestleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Milei, “Solcular ölebilir” diyor.

Özel şirketler üzerindeki vergi yükünün azaltılması, kamu harcamalarının kısılması, bazı bakanlıkların kapatılması, emeklilik maaşlarına ayrılan fonların azaltılması, sosyal yardımların kademeli şekilde düşürülmesi, sağlık, eğitim ve güvenlik sistemlerinde “reform” projesi, Milei’nin başlıca vaatleri arasında yer alıyor.

2733510cookie-checkArjantin’de devlet başkanlığı seçimini aşırı sağcı Javier Milei kazandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.