Azerbaycan’da ‘güç artırma’ referandumu

Azerbaycan’da bugün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yetkilerinin arttırılmasını öngören anayasa değişiklikleri için referandum yapılıyor. 13 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Aliyev referandumla yetkilerini artırmayı amaçlıyor…

Önerilen değişiklikler arasında Cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılması ve güçlü bir başkan yardımcılığı makamı yaratılması da var.

Değişiklikler kabul edilirse, Cumhurbaşkanı meclisi feshedip, ülkeyi erken seçime götürebilecek.

Muhalifler ise anayasal değişikliği teklifini, “demokratik olmadığını” vurgulayarak eleştiriyor.

‘Hanedan’ eleştirisi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkeyi Sovyetler Birliği’nin bir parçası olmaktan bağımsızlığa götüren süreçte 10 yıl iktidarda kalan babası Haydar Aliyev’in 2003 yılında ölümü üzerine göreve gelmişti.

İnsan hakları örgütleri, 13 yıldır görevi sürdüren Aliyev’in yönetimde Azerbaycan’da insan haklarının birçok ihlal ediliğini söylüyor; hükümeti, karşıtlarını ve muhalif gazetecileri ağır baskı altına almakla suçluyor.

Bazı muhalifler de, anayasa değişikliklerinin petrol zengini ülkede fiilen oluşan “hanedan yönetimini” daha da güçlendireceğini savunuyor.

Avrupa’nın anayasa hukukçularından oluşan gözlem örgütü Venedik Komisyonu, geçen hafta anayasa değişikliklerinin onaylanması halinde ülkede muhalefetin daha da zayıflayacağını vurgulamıştı.

Yetkililer, referandumun sonuçlarının 21 Ekim’de açıklanacağını bildirdi.

2012260cookie-checkAzerbaycan’da ‘güç artırma’ referandumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.