Bankalar hafta boyunca kapalı

Yayınlanan kararnamede, “likidite yokluğu nedeniyle mali sistemi korumanın son derece acil olduğunu” belirtiliyor. Kararnameye göre bu dönemde nakit para çekimlerine günlük 60 Euro limiti getirildi.
Bu kısıtlama yabancı banka kartı sahipleri için geçerli olmayacak. Kararnamede Atina borsasının da bugün kapalı olacağı belirtildi.

Tsipras’tan ‘mevduatlar güvende’ açıklaması

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Pazar günü, Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan bankalarına yönelik acil likidite desteğini artırmaması ardından konuştu. Tsipras mevduatların güvende olduğunu belirtti ve halka endişe etmeme çağrısı yaptı. Yunanistan 30 Haziran’da IMF’ye 1.6 milyar euroluk borcunu ödemek zorunda.

Ülke kurtarma programının uzatılmasını talep ediyor. Borcunu ödeyemezse Yunanistan’ın Euro’yu terk edebileceği ve ülkenin temerrüde düşebileceği belirtiliyor.

Haftasonu boyunca Yunanlar para çekmek için bankaların para çekme makineleri önünde kuyruklar oluşturdu. Yunanistan Merkez Bankası, makinelerdeki stokların bitmemesi için ‘çok büyük çaba’ sarfettiğini açıkladı.

Yunan bankalarının 7 Temmuz’da kadar kapalı kalmasının beklendiği bildiriliyor.

Avrupa Merkez Bankası ve Tsipras’tan karşılıklı suçlamalar

Euro bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ı görüşmeleri kesmekle suçluyor. Tsipras ise Avrupa Merkez Bankası’nı eleştirdi. Yunanistan Başbakanı, “Alacaklılar bizden kurtarma paketini kabul etmemizi değil, siyasi onurumuzu terk etmemizi istedi” dedi. Tispras kurtarma programının süresinin uzatılması için yeni bir başvuru yaptığını da söyledi. Almanya ve İngiltere Yunanistan’a gidecek vatandaşlarına para çekmede sorun yaşama ihtimaline karşı yanlarında Euro götürmelerini tavsiye etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Barack Obama’nın krizle ilgili telefonda görüştüğü ve Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalmasına yardımcı olmanın “son derece önemli olduğu” konusunda fikir birliğinde oldukları belirtildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls “Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalması için her şeyi yapmalıyız” dedi. Euro bölgesi maliye bakanları Cumartesi günü, Yunanistan’ın 30 Haziran’da ödemesi gereken borcu için bir aylık ek süre talebini reddetmişti.

Avrupa Merkez Bankası’nın kararı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Pazar günü, Yunan bankalarına verdiği Acil Likidite Desteği’ni mevcut seviyede devam ettireceğini açıkladı. Borç krizindeki Yunan bankaları, ECB’den gelen bu yardımla ayakta duruyor. Acil likidite desteği Yunan bankalarının günlük fonlama ihtiyacını karşılamak adına kullandığı bir kanal.

Bu desteğin kesilmesi halinde Yunan bankalarının yeterli nakit kaynağının kalmaması ve müşteri taleplerini karşılayamaması riski bulunuyor. Desteğin artmaması da benzer sonuçlara neden olabilir.
Yunan bankalarına Yunanistan Merkez Bankası üzerinden kullandırılan acil likidite desteği 89 milyar euro’ya ulaşmıştı.

Halk kemer sıkma paketini oylayacak

5 Temmuz’da halk, Euro bölgesi ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin, ülkeye yeniden nakit aşısını sağlamaları karşılığında Yunanistan’dan istedikleri kemer sıkma önlemlerini oylayacak. Yunanistan’ın bu kararı Avrupa’da şaşkınlıkla karşılanmıştı. Yunanistan hükümeti, koşullarını “küçük düşürücü” bulduğu kurtarma paketine karşı çıkıyor. Başbakan Tsipras halkın kurtarma paketini reddedeceğine inandığını da belirtiyor. (BBC)

İNGİLTERE BASININDA YUNANİSTAN KRİZİ

Gazetelerde Yunanistan’ı eleştiren yorumların yanında Yunanistan’ın tavrını ve referandum kararını anlamayı öneren yazılar da var.

Financial Times referandum kararından bahsederken, “Başbakan Alexis Tsipras Yunanistan’ı uçurum kenarına götürüyor” diyor. Gazete, “krizde tarafların yapıcı olmak yerine iyiden iyiye birbirine suçlamaktan keyif almaya gönüllülük yönünde görüntü verdiğini” belirtiyor.

Times, “Euro’nun, farklı ekonomileri olan bir kıtada geniş bir şekilde kullanılması yanlıştı. Yunanistan Euro’nun mağduru oldu” diye yazarken referandum kararını ise “bununla demokrasi taklidi yapan Yunanistan liderlerinin krizi daha da kötüleştirmesi” olarak yorumluyor.

Daily Telegraph editoryal yorumunda, “Yunanistan’ın küçük düşürülmesi hepimizi kaygılandırmalı” diyor. Gazete, referandum kararını Yunanistan’ın egemenlik hakları bağlamında ele alıyor ve ülkenin kendi kararlarını kendi alma hakkına vurgu yapıyor.

1456540cookie-checkBankalar hafta boyunca kapalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.