Birleşmiş Milletler’e jigolo darbesi

Birleşmiş Milletler’in son yıllarda hızla yitirmeye başladığı güvenilirliği ve saygınlığına, jigolo skandalı ile acemilik ve beceriksizlik de eklendi. Kıbrıs Rum Yönetimi’nde üstlenerek adadaki iki taraf arasında eşit ve adil, kalıcı bir çözüm oluşturmaya çalışan Birleşmiş Milletler’in Özel Temsilcisinin görüşmelerle ilgili binlerce sayfalık gizli belgelerinin ve tutanaklarının Rum istihbaratının kurduğu jigolo tuzağıyla ele geçirildiği ve Rum basınına sızdırıldığı anlaşıldı.

Birleşmiş Milletler’in karşı karşıya olduğu bu traji-komik skandalla ilgili detaylar ise şöyle.

Kıbrıs’da Türk ve Rum tarafıyla uzun süredir görüşmeler yürüten, iki tarafın kabul edebileceği bir çözüm (!) bulmaya çalışan Birleşmiş Milletler, Genel Sekreteri Kofi Annan döneminde bir çözüm planı hazırlayıp iki tarafta referanduma sunmuştu. Referandum sonucunda Kıbrıslı Türkler Annan planına Evet derken, Rumlar çoğunlukla Hayır dediler. BM’nin planını reddeden Rumlar AB üyeliği ile ödüllendirilirken, Kıbrıslı Türkler izolasyon ve ambargolarla cezalandırılmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler, kendi planının Rumlar tarafından kabul edilmemesi karşısında en ufak bir tepki ortaya koyamadığı gibi, Kıbrıs Türklerinin insan haklarına aykırı biçimde ambargo ve izolasyonlar altında kalmasını seyretmeye devam ediyor. Referandumda başarısız olan BM, adadaki çözüm müzakerelerinin devam ettirilmesi kararı aldı ve her iki tarafın da bunu kabul etmesiyle özel bir temsilci atayarak Türk ve Rum tarafıyla görüşmelerin yürütülmesi misyonunu yeniden üstlendi. Müzakereleri yürütmek için de BM Genel Sekreteri tarafından özel bir temsilci atandı (http://www.un.org/News/Press/docs//2008/sga1144.doc.htm ).

Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafıyla müzakereleri yürütmek için görevlendirilen Birleşmiş Milletler’in Özel Temsilcisi olarak atanan Avustralya eski Dışişleri Bakanı Alexander Downer’in müzakereler konusunda tuttuğu binlerce sayfalık gizli raporlarının ve görüşme tutanaklarının Rum istihbarat teşkilatı tarafından çalınması ve Rum basınında yayınlanması, BM Jigolo Skandalı olarak tarihe geçti. Birleşmiş Milletler’in düştüğü bu utanç verici ve alçaltıcı durum karşısında ne yapacağı merak konusu olurken, her konuda olduğu gibi bu olayı da unutup sessiz kalmayı tercih edeceği düşünülüyor.

Rum gizli istihbarat servisi, Rum kesiminde Holiday Inn oteline yerleşip müzakerelerle ilgili çalışmaları oradan yürüten BM Özel Temsilcisi Alexander Downer’in yakın sekreterine bir ajanı aracılığıyla tuzak kuruyor. Rum ajan, BM Temsilcisinin sekreterini tavlayıp gizli belgelerin bulunduğu bilgisayardaki bilgilerin gizlice elde edilmesini sağlayarak ortadan kayboluyor. Bu belgeler Rum basınında yayınlanınca ABD istihbarat örgütü FBI devreye girip sorunu çözüyor. Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Alexander Downer’ın, iki tarafa güvenerek yürüttüğü görüşmelerde Rumlardan büyük kazık yediği anlaşılıyor. Ajan jigolo yoluyla BM temsilcisinin sekreteri ayarlanıp gizli bilgiler çalan Rum istihbaratı, bu bilgileri gazetelerinde yayınlamaktan da çekinmecek kadar küstahça davranıyor. Çalıann gizli bilgiler arasında bütün görüşme tutanakları ve her türlü değerlendirme bulunuyor. BM adına utanç verici ve alçaltıcı bu durum karşısında BM’nin görüşmeleri bırakıp derhal adadan çekilmesi gerekirken, hala BM’den bir ses alabilmiş değiliz.

Irak ve Afganistan işgal edilirken, Yugoslavya’da katliamlar yapılırken seyreden BM ve kendi ofisleri ABD askerlerince kurşun yağmuruna tutulup görevlileri öldürülürken ABD’deki ofisinde yan gelip yatmaya devam eden BM görevlileri, Rum istihbaratının jigolo tuzağıyla Birleşmiş Milletleri’i kepaze etmesi karşısında ne yapacak diye merak edenleri bu meraklarından kurtamak için uzmanlardan görüşler aldım. Konunun uzmanlarına göre, bu skandal bir süre komisyona havale edilip bekletilecek ve soğutulacak, birkaç açıklama ile olay geçiştirilecek. Sonra kalındığı yerden oyun oynanmaya devam edilecek.

Türk Dışişleri ve KKTC Cumhurbaşkanlığı ise adaletsiz kararlarıyla güvenilirliğini yitiren beceriksiz Birleşmiş Mileller’in hakemliğine güvenmeye devam edecek gibi görünüyor. Dilomasi, bir komediye benzemiyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.