BM’den ‘topyekün savaş’ uyarısı

Doğu Kudüs’teki evden zorla çıkarma girişimleri ile Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların devamında Gazze Şeridi’ne taşınan gerilimde en kanlı günlerden biri yaşandı. BM Güvenlik Konseyi, ‘topyekün bir savaşa’ doğru ilerlendiği uyarısının gölgesinde bugün olağanüstü toplanacak.

Hamas ve İslami Cihat, bir İsrail hava saldırısında 13 katlı bir apartmanın çökmesinin ardından başkent Tel Aviv’e 1000 roket fırlattıklarını açıkladı.

Reuters haber ajansı, 12 katlı binanın, bina sakinleri ve etraftakilerin tahliye edilmesi uyarısından bir buçuk saat sonra vurulduğunu bildirdi.

Bölgede son yılların en şiddetli karşılıklı saldırılarında ölenlerin sayısı da artıyor.

AFP haber ajansı, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarında en az 35 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Filistinli yetkililer, ölenler arasında 10 çocuk bulunduğunu açıkladı.

İsrail’in İngiltere Büyükelçisi Tzipi Hotovely, BBC’ye yaptığı açıklamada çocukların Hamas tarafından ‘canlı kalkan’ olarak kullanıldığını iddia etti.

AFP, İsrail bölgelerini hedef alan Hamas’ın roket saldırılarında da en az altı kişinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Gazze’den İsrail topraklarına atılan yüzlerce roketin çok büyük kısmı havada imha edildi. Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi’ni aşan roketlerin Aşkelon kentinde iki kişinin ölümüne yol açtığı açıklandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce yaptığı açıklamada Hamas’ın üç yıldan bu yana ilk kez Kudüs’e roket atarak “kırmızı çizgiyi geçtiğini” belirtti.

Netanyahu İsrail hava saldırılarının gücü ve sıklığının artacağını ve Hamas’ın “beklemediği yöntemlerle vurulacağını” belirtti.

İsrail, ilk roket saldırılarından sonra Gazze’de en az 150 hedefin vurulduğunu açıkladı.

Netanyahu Tel Aviv’i hedef alan roket saldırılarından sonra ise , Gazze Şeridi’ndeki “militanların çok ağır bir bedel ödeyeceğini” söyledi.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Hamas’ın ‘topyekün bir savaşa’ doğru ilerlediği uyarısını yaptı.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI BBC TÜRKÇE‘DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57036316

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.