BM’nin, Suriye’deki faaliyetleri askıda

Mood, son 10 gün içinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle gözlemcilerinin can güvenliğinin ciddi ölçüde tehdit altında olduğunu belirtmişti.

Suriyeli muhalifler, ordunun Humus ve başkent Şam’ın bazı bölümlerini topçu ateşine tuttuğunu duyurdu.

Şam’ın banliyölerinden Duma’da en az yedi, ülkenin diğer bölgelerinde de toplam 18 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

General Robert Mood, Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki faaliyetlerinin askıya alınmasıyla ilgili açıklamasında gözlemcilerin devriye nöbetine çıkmayacaklarını ve yeni bir emre kadar şimdiki görev yerlerinde kalacaklarını belirtti.

298 askeri gözlemci ve 112 kişilik sivil personeli, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın girişimleriyle 12 Nisan’da başlayan ve sık sık ihlal edilen ateşkesi denetlemek için Suriye’de bulunuyor.

General Mood, Cuma günü Şam’da düzenlediği basın toplantısında gözlemcilerin 29 Nisan’da göreve başlamasından sonra hükümetin ve isyancıların iradasiyle çatışmaların dindiğini söyledi. Ancak Mood son günlerde “irade eksikliği” nedeniyle çatışmaların yeniden yoğunlaştığını kaydetti.

Suriye’deki BM gücünün görev süresi Temmuz’da doluyor. Bu tarihten önce gözlemcilerinin görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek.

Birleşmiş Milletler’e göre Mart 2011’de başlayan ayaklanmada şimdiye kadar 10 binden fazla kişi öldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.