Boris Johnson: 5 şarttan 4’i tamam. Temkinli normalleşeceğiz…

Birleşik Krallık’ta salgına karşı normalleşme için aldıkları 5 şartın 4’ünü yerine getirmeyi başardıklarını anlatan Başbakan Boris Johnson, 1 Haziran’dan itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması şartıyla normalleşmeye başlanacağını duyurdu.

Johnson, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, İngiltere’nin 5 şartı karşıladığı için normalleşme adımlarını ilerletme kararı aldığını söyledi.

5 ŞARTIN DÖRDÜ

Johnson, bunları, hastanelerin kapasitesinin aşılmaması, günlük ölüm oranlarında sürekli ve tutarlı düşüş, enfeksiyon oranında yönetilebilir seviyelere düşüş, koruyucu ekipman ve testlerle ilgili ilerleme ve son olarak da hastaneleri etkileyecek ikinci bir dalga riskinin ortadan kalkması olarak açıkladı.

İlk dört şartta istenilen verileri elde etmeyi başardıklarını anlatan başbakan son şart ikinci bir dalga riskine karşı da temkinli olduklarını söyledi.

Sosyal mesafe kurallarına uyulması şartıyla 1 Haziran’dan itibaren dışarıda 6 kişiye kadar görüşmeye izin verileceğini belirten Johnson, “Bu değişiklikler, arkadaşlar ve ailelerin sevdikleriyle buluşmaya başlayabileceği anlamına geliyor” dedi.

Bu adımın sınırlı olduğu ve başkalarının evinde kalmayı içermediğini vurgulayan Johnson, sosyal mesafeye uyulması, ellerin yıkanması ve sağduyulu olunması halinde mangal da yapılabileceğini belirtti.

OKULLAR VE MAĞAZALAR AÇILIYOR

1 Haziran’dan itibaren kreşlerin açılacağını, birinci ve altıncı sınıfların okula dönebileceğini, 15 Haziran’dan itibaren de ortaokulların ders başı yapabileceğini aktaran Johnson, ayrıca şartların karşılanmasında bir geriye gidiş olmaması halinde ay ortasında tüm perakende mağazalarına faaliyet izni verileceğini söyledi.

Gevşeme kararlarında “temkinli” olacaklarını söyleyen Johnson, gelecekte yerel salgın yaşanması durumunda o bölge için karantina kararı alabilecekleri uyarısında da bulundu.

İLK ADIMLARI 13 MAYIS’TA ATMIŞTI

Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 38 bin kişinin öldüğü İngiltere, salgın kaynaklı can kaybı sayısı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada ABD’den sonra ikinci sırada bulunuyor.

İlk etapta “toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması” stratejisini izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atmıştı.

İngiltere’de 23 Mart’ta başlayan kısıtlamalarda 13 Mayıs’ta kısmi gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayan kişilerin de iş başı yapmalarına izin verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.